МИЛОШОСКИ: Вечерва има шанса ДИК или да ја признае волјата на народот или да се соочи со гневот на народот

  • December 15, 2016
  • Коментари

Пред насобраните граѓани пред седиштето на ДИК свое обраѓање имаше и Антонио Милошоски. Тој ги повика ДИК да ја признаат победата на ВМРО – ДПМНЕ, а неговиот говор беше громогласно поздравен од насобраниот народ.

milososki-2-640x410

– Две и пол години чекавме и ја малтретираа државата, побара ДИК и добија го побараа МВР и добија, побараа избори и добија, се добија и пораз добија и треба да го признаат. Македонија победи на чесни и достоинствени избори. Македонскиот народ гласаше. Вечерва има шанса ДИК или да ја признае волјата на народот или да се соочи со гневот на народот. Не сакаме немири и проблеми туку да ни се признае тоа што го заслуживме. Победа со 51 пратеник на коалицијата за подобра Македонија и ВМРО-ДПМНЕ. Има политичари кои виткаат кичма но народот не е таков. Кој има криза нека ја решава во партијата, вели Милошоски.

Две години бевме во криза, дојдовме до избори излеговме и победивме и сакаме да ни биде потврдена.

Срамота е за поличките партии ова бидејки имаше секаде набљудувачи. Сите гласаа мирно и достоинстевно. Тој шо е победник да му се потврди победата. Сакаме ДИК да ја потврди победата, тие се платени и да работат по закон а тој гласи дека суверен е македонскиот граганин, а тие со своите гласови застанаа зад платформата за напредна и стабилна Македонија. Победата е наша и наша ке остане. Трпевме две години ама нема да ги трпиме и понатаму. Ние сме победници ја заслуживме чесно и нема да дозбволиме да ни ја оспорат, порача Антонио Милошоски пред седиштето на ДИК.

Претходно «
Следно »