February 28, 2021, 1:36 am

Милошоски: “Македонија мopa дa изгpaди зaeднички cтaв и нaциoнaлни цpвeни линии нacпpoти мeмopaндyмoт на Бугарија”

Поврзано

Kpими koaлициjaтa Заев-Мијалков е винoвнa зa kopyпциjaтa вo кoja тoнeмe и 111 мecтo нa лиcтaтa нa Тpaнcпapeнcи

Само силната реакција на јавноста спречи да се реализира договор Заев - Мијалков, за бегство на Мијалков од правдата. Планот...

Аpcoвcки: Имам инфopмација дека е вpaтен аванcoт за кинecките вakцини

Ако се вратиме наназад периодот ќе видиме дека и Венко Филипче и владата на Зоран Заев постојано лажат за...

Никој друг не се пријавил: Заев е единствен кандидат за лидер на СДСМ на внатрепартските избори

Од партиското раководството потврдија за „360 степени“ дека, денеска до 16 часот, никој друг не поднел кандидатура и дека...
- Advertisement -

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, порача дека Македонија мора да изгради заеднички став и национални црвени линии наспроти меморандумот на Бугарија.

Треба остро да ја осудиме позицијата на официјална Софија истакната преку нивниот меморандум со којшто тие без никакво право се мешаат во националниот, јазичниот и уставниот идентитет на една соседна држава.

Сакам во среда да ја свикам Комисијата за надворешна политика. Очекувам да бидат присутни и претставниците од владејачкото мнозинство и сите заеднички да изградиме став дека бугарскиот меморандум е за осуда. Со таквиот став сметам дека ќе си го зачуваме своето достоинство, а исто така ќе ги подобриме и позициите на Република Македонија во македонско-бугарските односи.

Ние мора да покажеме цврстина и став и како Собрание да покажеме дека имаме црвени линии – вели Милошоски.

Latest News

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19: Италија ги зaocтpи мepкитe вo пeт oд двaeceт peгиoни

Италија ги заостри ограничувањата во пет од 20-те региони на земјата во обид да го спречи ширењето на новите...

More Articles Like This