November 24, 2020, 10:08 am

Милошocки: Ckaндалозно е што и по две години нeмaмe амбacaдopи вo Вaшингтoн и Oтaвa

Поврзано

Maкедонија се отkaжа од нукeapката во Бeлaнe: Ќе инвecтира во гacната електpaна Алекcaндропулос

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски попладнево обелодени дека времено државата се откажува од инвестиции во бугарската нуклеарна...

Двојни аршини на власта: Хронично болните одат на работа, пратениците ќе работат онлајн од дома

Веќе неколку дена власта се обидува по скратена постапка да протурка промена на Деловникот на Собранието со која би...

Cтpaшно: Cмpтнocта од Koвид-19 зголемeнa за 18,6 отcто во однoc на минатата недела

Скопје и натаму со најголем број нови случаи и највисока инциденца, најзастапена возрасна група на лица над 60 години. Според...
- Advertisement -

Македонија праќа многу потценувачка политичка порака кон многу битни земји во светот, кои се и наши пријателски земји со тоа што во истите земји долги години нема амбасадори, смета пратеникот на ВМРО ДПМНЕ Антонио Милошски.

Според Милошски, скандалозно е што и по две години немаме амбасадори во Вашингтон и Отава, двете клучни НАТО членки, со голема македонска дијаспора.

Околу три години сме без амбасадори и во срцето на дипломатијата како Обединетите Нации, а празни се и амбасадите во Москва, Пекинг, Њу Делхи и Рим. Дури четири години сме без амбасадори во пријателска Хрватска и во Египет, која е нашата единствена амбасада на африканскиот континент. Со Бугарија имаме битни политички прашања, но и економски интереси, но немаме амбасадор. Празни се за жал и амбасадите и во Белгија, Турција и Бразил, единствената македонска амбасада во Јужна Америка. За односот на Македонија кон Израел говори за жал и три години празната амбасада во Тел Авив, вели Милошоски.

Latest News

Бугapија ќе спpoведува „лok-дayн“: Затвopaње на училишта, ресторани и продавници, забpaна за спортски настани, забави и екскурзии

Бугарија има намера да затвори училишта, ресторани и продавници и да ги забрани сите спортски настани, приватни забави и...

Бајден постави Кубанец за секрeтаp за внaтрeшна бeзбeдоcт на САД

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го номинираше Алехандро Мајоркас, адвокат со кубанско потекло, за американски секретар за внатрешна безбедност, соопшти тимот на Бајден. На Мајоркас,...

Maкедонија се отkaжа од нукeapката во Бeлaнe: Ќе инвecтира во гacната електpaна Алекcaндропулос

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски попладнево обелодени дека времено државата се откажува од инвестиции во бугарската нуклеарна централа Белене и се насочува...

Наместо да ги опремат болниците и да ги заштитат медицинските лица, Заев и Филипче се okyпиpaни со лeгaлизaција на мapиxyaнa и градење на хaциeнди

Зоран Заев и Венко Филипче пoд итно да престанат со демагогиjата која ја шират во јавноста за некаква борба против короната и теоретска расправа,...

Двојни аршини на власта: Хронично болните одат на работа, пратениците ќе работат онлајн од дома

Веќе неколку дена власта се обидува по скратена постапка да протурка промена на Деловникот на Собранието со која би се овозможило пратениците своите обврски...

More Articles Like This