September 26, 2020, 9:30 am

Мило Ѓукановиќ вмeшaн во aтeнтaтoт на новинарката од Малта бидејќи му ги иcтpaжyвaлa kpиминaлнитe вpckи?

Поврзано

Невреме во Црна Гора, некои градови се под вода

Силно невреме ја погоди Црна Гора. Котор и Тиват се под вода, а дождот создал проблеми во Цетиње. Силен дожд,...

Каракачанов со нова пpoвокација: Азбуката ја направија тројца нeдooбразовани наставници од Бугарија

Северна Македонија има намера да создаде нов македонски идентитет kpaдејќи ја бугарската историја, рече бугарскиот вицепремиер и министер за...

Ветерани на ОВК го блokираа седиштето на организацијата и фpлаа шишиња кон припaдниците на ЕУЛЕКС

Припадници на Организацијата на воени ветeрани на Оcлободителната војcка на Косово (ОВВ-ОВК) ја блokираа попладнево улицата „УЧК“, каде што...
- Advertisement -

Синот на Дафне Карауна Галиција, новинарката убиена пред речиси три години на Малта, Метју Караун Галиција денес ијзави дека претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ бил клучна личност во новинарското истражување на неговата мајка додека пишувала за случајот во врска со Можур.

Тој во интервју за подгоричкиот весник „Вијестима“ наведува дека неговата мајка ја истражувала врската помеѓу Ѓукановиќ, премиерот на Малта Џозеф Мускат и владејачките елити во Азербејџан.

„Мојата мајка истражуваше што владини претставници од Малта правеле во Црна Гора. Особено активностите на Конрад Миција, Џозеф Мускат, Тицијано Масуа, фирмата ‘Виталс Глобал Хелткер’ (ВГХ) и Рама Тумулурија, како и фирмата СОЦАР во Црна Гора. Клучната особа која ја истражувала новинарката е Мило Ѓукановиќ како пандан на Мускат во Црна Гора“, вели Галиција.
Објаснува дека Дафне истражувала за врската помеѓу Ѓукановиќ, Мускат и владејачката елита во Азербејџан, чија врска со владините претставници од Малта и претставниците на „Шонгај Електрика“, компанија која е под контрола на кинеската влада, како што вели, веднаш предизвикала сомнеж.

Додава дека „Универзал капитал банка“ е вмешана во сомнителни трансакции кои вклучувале луѓе, компании и банки од Црна Гора.

„Јорген Фенех добивал уплати од ‘Мејор Транс ЛТД’ регистрирани на Сејшелите позади која како покритие стои човек од Азербејџан, на својата 17 сметка на ‘Блек ЛТД’ во ‘Нор Банка’ во Дубаи. Тие уплати пристигнувале од сметки во АБЛВЍ банка во Летонија, која е затворена поради загриженост во врска со перење на пари. ‘Мејор Транс ЛТД’ исто така има сметка во ‘Универзал капитал банка’“, открива Галиција.

Според неговите збориви, постои можност сметката во „Универзал капитал банка“ во Црна Гора да е користена како црн фонд за корупција во Европа, нешто што треба да го привлече вниманието на американското Министерство за финансии и Европската банкарска агенција.

Метју Галиција, кој исто така е новинар, по трегичниот настан го напушти Меѓународниот конзорцијум на истражувачки новинари и во потполност се посвети на продолжение на истражување на случајот во врска со убиството на неговата мајка.

Со својот татко и браќата основаа фондација „Дафне Каруана Галиција“ со цел подобрување на владеењето на правото на Малта, пренесува Танјуг.

Latest News

Oбeдинeтoтo Kpaлcтвo вo cлeднитe 4 гoдини во СЗО ќе пapтиципиpa co 430 милиoни фyнти

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска на Генералното собрание на ОН во Њујорк ќе соопшти дека Обединетото Кралство за 30...

Bлaдaтa имa пapи зa лyбpикaнти и koндoми, а нeмa пapи зa нoви yчилиштa

Дел од училишта без елементарни услови за настава, a 40.000 деца без компјутер за следење на онлајн наставата. И, наместо да се инвестираа во...

ПРОТЕСТ И КОНТРАПРОТЕСТ: Полициска бруталност и одбрана на полицајците

Денеска напладне треба да се одржи протест против полициската бруталност во Битола, а кој е инициран од инцидентот кој се случи завчера кога битолчани...

ГТЦ пpoпaѓa – Дyќaнитe пoд клyч

Објект во распаѓање и над 80 затворени дуќани е сликата на Градскиот трговски центар која секојдневно ја гледаат жителите на Скопје. На секој чекор...

(ВИДЕО) Невиден спектакл и баклијада на Тумбе Кафе: 35 години Чкембари

Невиден спектакл и баклијада на Тумбе Кафе 35 години Чкембари

More Articles Like This