Минималната плата во Словенија се зголемува на 1.024 евра

Поврзано

Радев подготвува вoeнa влада

Медиумите во Бугарија објавија привичните информации за новите членови на бугарскиот владин кабинет. Како што јави дописникот на МИА од...

(Фото) Косово е Србија: Мапа објавена од австриските медиуми ја paзгнeви Приштина

Добро познатиот австриски медиум „Остерајх“ Oe24.at објави мапа на Европа на која се гледаат Косово и Метохија како дел...

Џамбаски до Заев: Не ја разбирам вашата apoгантност и дpcкост да поставувате ултиматуми

„Не ја разбирам вашата арогантност и дрскост да поставувате ултиматуми пред Унијата којашто вашиот народ ја гледа како единствен...
- Advertisement -

Министерот за труд на Словенија, Јанез Циглер, по состанокот со претставниците на словенечките синдикати објави дека оваа година минималната плата ќе се зголеми од претходната 941 на 1024 евра бруто.

Ова се смета за втора најважна од осумте мерки во законот за економска помош за време на епидемијата на вирусот корона во Словенија, пренесува СТА.

Новата формула за пресметување на минималната загарантирана плата во Словенија одредува дека таа мора да биде најмалку 20, но не повеќе од 40 проценти над минималните трошоци за живот, пренесува Танјуг.

Синдикатите не се задоволни од ваквиот пристап на владата, а претседателот на ПЕРГАМ, Конфедерацијата на словенечки синдикати, Јакоб Почивавжек, предупредува дека зголемувањето не вклучува реални зголемувања на трошоците за живот од 2017 година, кога минатите трошоци беа последно пресметани.

Latest News

Извecтyвaњe oд ЈСП: Hoв вoзeн peд пoчнyвajќи oд yтpe – eвe штo тpeбa дa знaeтe

ЈСП информира дека од утре, среда (12.05.2021 година), јавниот превоз ќе сообраќа без временски ограничувања, а билетарниците и центрите...

More Articles Like This