Министерот Димитров ширел лaжни вести за политички пpoтивници

Поврзано

БЕСА во oпoзициja, ако сите албански партии влeзaт во Владата

Портпаролот на Движењето Беса, Арјанит Хоџа, смета дека Албанците треба да имаат и опозиција, а не само партии на...

(Видео) Антовски: Хaвapијa во РЕК Битола пopaди нeoдгoвopноcтa и нecпocобноcта на влacтa

Јавноста вчера беше информирана дека во РЕК Битола се случила хаварија и дека во прекин е транспортот на јаглен...

Заев и Филипче се cпрaвиja со кoрoнaтa колку што ги пронајдоа милионите од Луј Витон чантата

Република Македонија е црна дупка во регионот и во Европа во однос на бројот на заразени и починати од...
- Advertisement -

Министерот за надворешни работи Никола Димитров ширел лажни вести кога јавно на телевизија тврдел дека вториот на листата на кандидати на опозицијата во изборната единица 5 Антонио Милошоски избегнувал да прими покана за на суд.

За време на ТВ дуел во емисијата Само Вистина на Канал 5 Димитров пред десетина дена побара носителката на опозицијата во И. Е. 1 да влијае на Милошоски да ја прими поканата од која според него тој бегал.

Но според документите до кои дојдоа дел од медиумите ова тврдење на Димитров е лага затоа што Милошоски уште во април ја примил поканата за на суд за која зборува Димитров.

Предходно и самиот Милошоски изјави дека поканата ја добил одамна но Димитров досега не се извини за лажната вест.

Со лажните вести што ги шири Димитров се покажува дека тој е подготвен во јавноста да не ја кажува вистината за да постигне политички поени а притоа да не ја преземе одговорноста за искажаните лаги.

По објавувањето на поканата која Милошоски ја примил уште во април останува отворено прашањето дали Димитров е подготвен да им се извини на јавноста, на Силјановска и на Милошоски за грубата манипулација со поканата за на суд.

Ианку самата покана за Милошоски кој тој уредно ја примил е политички спорна затоа што иако за тој случај истрагата траела со години таа е испратена на два дена пред оргиналниот датум за предвремени избори 12 април.

Сличен ваков гаф под политички притисок како на обвинителството во случајот Милошоски лани направи и Државната антикорупвиска комисија која на два дена пред изборите за претседател отвори случај за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за кој подоцна се покажа дека нема никаква основа.

Целта на поканата за Милошоски чиј датум на упатување е најверојатно диригиран од политички центри блиски на Димитров е во јавноста во текот на кампањата да се прикаже дека политичките ривали на СДСМ имаат проблем пред законот.

Посебно прашање е од каде Димитров бил лажно информиран дека Милошоски наводно не ја прима поканата кога тоа прашање е во исклучива ингеренција на правосудните органи и извршната власт не смее да добива вакви информации.

Дури и да имал точна информација Димитров не смеел да ја злоупотребува за политичка поени во кампања затоа што така го дерогира правосудниот систем пред почетокот на преговори за ЕУ.

Во еден период во времето на ВМРО-ДПМНЕ Димитров му бил потчинет дипломат на Милошоски кој му бил шеф како министер во МНР а тие двајцата заедно беа ко-агенти на Македонија пред Судот на правдата во Хаг за тужбата против Грција.

Latest News

(Видео) Овие не се бopци за човекови пpaва, пpипaдници на БЛМ нападнaa возpacна жена

Иако левичарските медиуми во САД се обидуваат припадниците на „Блек Лавјс Метер“ да ги претстават како борци за човекови...

Орбан: Мигpaнтите се како биoлошka бoмбa

Доаѓањето на илeгaлни мигpaнти во Унгарија, за време на пaндeмија на коpонавирус, мора да биде запрено по секоја цена, бидејќи мигрaнтите претставуваат опacност по...

27 годишно момче си го пpoнашол таткото обeceн во гapaжа

На 06.08.2020 во 15.15 часот во СВР Скопје било пријавено дека во скопско село 27-годишно лице во гаража го пронашло обесен неговиот 51-годишен...

(Видео) Тамара Тодевска – „Не можам да си ја пpocтaм мојата нeпpoфecиoнaлнocт, јас го згpeшив текстот кој мислев дека го знам“

Тамара Тодевска гостуваше во студиото на „Репортер“, каде зборуваше за сите перипетии со одземеното прво место од гласовите од жирито на Евровизија, па се...

БЕСА во oпoзициja, ако сите албански партии влeзaт во Владата

Портпаролот на Движењето Беса, Арјанит Хоџа, смета дека Албанците треба да имаат и опозиција, а не само партии на власт. Тој не ја исклучува...

More Articles Like This