МИНИСТЕРОТ ЗА ЗДРАВСТВО ПРОДОЛЖУВА ДА РАЗРЕШУВА ДИРЕКТОРИ: Разрешен директорот на штипската болница

Поврзано

Додека Филипче тера партиски ПР, во Македонија близу 7.000 зaбoлeни од кoрoнaвиpyc

Бројот на заразени со КОВИД-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава...

Предизборната кампања на средина – ВМРО-ДПМНЕ денес во Прилеп и Крушево, СДСМ во Чаир и Пробиштип

Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина....

Делови од Карпош и Гази Баба утре без cтpујa

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека за ден 06.07.2020 година (понеделник), планирани се следните технички зафати во електро-системот во...
Продолжуваат директорските смени на клиниките. Последен во низата разрешени е директорот на штипската болница – Александар Стојановски. На негово место е именуван д-р Ален Ѓорѓиев.
 
Нов директор ќе добие и Центарот за јавно здравје во Штип. Д-р Марија Димитрова ќе седне на директорското столче таму, а од Министерството за здравство информираат дека разрешен е и еконосмкиот директор во Клиничката болница во Тетово.
Нов директор треба да добие и Фондот за здравство. Министерот најави дека тоа треба да се случи утре, но денеска оттаму велат дека било политичка одлука и не се знае кога ќе биде именуван новиот директор ниту пак откриваат кои се кандидатите .
Од министерството размислуваат отсега Фондот да има само еден директор.
Според најавите на генералниот секретар на Владата до утре требаше да биде назначен и одборот, за кој претходно актуелниот директор на Фондот – Сашо Стефановски обвини дека со разрешувањето на членовите од минатата недела се парализира работата на институцијата и се става во опасност здравјето на осигурениците.
Претхдно разрешени беа четири медицински и тројца економски директори.
Според најавите на Министерот Таравари најдоцна за три недели – 80 отсто од клиниките ќе добијат нови директори.

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести