МИНИСТЕРСТВО ЗА КАНАБИС КУЛТУРА И ВРВЕН СЕЉАЧИЗАМ: Амон Мра се фалел дека е над законот и смеело да се пуши!

Поврзано

Предизборната кампања на средина – ВМРО-ДПМНЕ денес во Прилеп и Крушево, СДСМ во Чаир и Пробиштип

Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина....

Делови од Карпош и Гази Баба утре без cтpујa

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека за ден 06.07.2020 година (понеделник), планирани се следните технички зафати во електро-системот во...

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Пред неколку дена секторот за комуникации при министерството за култура воден од Петрит Сараќини алијас „МРА“ издаде едно соопштение по наредба на министерот Роберт Алаѓозовски, после кое јавноста започна сериозно да се сомнева дали во овој ресор користењето опијати е секојдневие и дали Мра и Алаѓозовски делат и нешто повеќе од фасцинацијата со растафаријанството.

V

Поинаку и не може да се објасни официјалниот став на Алаѓозовски кој реши да избрка директори на театрите бидејќи тој сметал дека директорите „биле под контрола на Груевски“. Надвор од умот, но министерот токму тоа го презентираше како свој официјален став.
Со тоа Алаѓозовски само го формализираше политичкиот прогон како легитимна алатка на оваа власт на Заев и СДСМ, а фашизоидниот настап и тоталитарноста како нејзини движечки сили.

Но, денес имаме повеќе детали околу овој чин. Нашата редакција дознава од присутен на настанот дека за време на примопредавањето на канцеларијата на еден од двајцата директори кои беа разрешени минатата недела, се појавил и новиот заменик министер за култура Владимир Лазовски, кој меѓу другото оваа функција ја заслужи водејќи ги сите митинзи на СДСМ во изминативе години.

Лазовски седнал на една од фотелјите во директорската канцелатија и се обратил со разрешениот директор дали во канцеларијата смее да се пуши, при што добил одговор дека „по закон – не смее“.

На ова Лазовски го покажал сиот свој сељачки раскош и одговорил:

„Е сега ЈАС сум законот!“. Нормално, притоа новиот заменик министер запалил и цигара.

Кој уметник толку му се огрешил на Заев и што у направил што овој решил да и врати на културата мило за драго и во ресорот да стави вакви двајца дибидуси, е мистерија со која треба некој сериозно да се позанимава.

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести