September 29, 2020, 11:40 am

МИНИСТЕР ВО ВЛАДАТА НА ЗАЕВ ДОБИВАЛ ЗAКAНИ ПО ЖИВОТ: „Каде сте ти и брат ти Аднан, доаѓам со пиштoл ќе ве упукам сите!“

Поврзано

Во живо од Влада на РМакедонија

Oбраќање на Премиерот Зоран Заев и на Љупчо Николовски

Груевски осуден на 1 година затвор за „Насилство во Центар“: Останатите обвинети осудени со условна казна

Судот попладнево донесе пресуда за случајот „Насилство во општина Центар“. Екс премиерот Никола Груевски доби највисока казна во времетрање...

ВО ЖИВО: Пресуда за ,,Насилство во општина Центар”

Следете го во живо рочиштето на кое ќе биде објавена пресудата за случајот со насилствата пред Општина Центар во...
- Advertisement -

Министерот без ресор, Аднан Ќахил, ја започна својата приказна во интервју за ТВ21 со тоа дека денеска беше исклучен од неговата партија што ја формирал Движење на Турците во Македонија, иако бил нејзин почесен претседател. Вели дека причината за ова е поинаква, од онаа што ја пласира неговата партија – дека министерот Ќахил е под истрага за злоупотреба на должноста.

Ќахил раскажува дека во август пријавил три лица во полиција, а доставил и докази – дека тој и членови на неговото семејство се под закани по живот и уцени од неколку луѓе. Но и покрај неговата пријава, Ќахил вели дека осомничените кои ги обвинил за оваа дело, се пуштени на слобода од органите на редот.

-Имаше закани на мои братучеди на телефон. Кај брат ми исто така. каде сте ти и брат ти Аднан, доаѓам со пиштол ќе ве упукам сите, вели Ќахил.

Министерот Аднан Ќахил, овие обвинувања ги поврза со политички реваншизам од неговите сопартијци, велејќи дека нивниот обид, за преку Фејсбук да го отстранат од министерското столче, ќе биде залуден. Инаку, синоќа, директорот на Финансиската полиција, Арафат Мухамери, во гостување во ТВ21, рече дека еден министер е под истрага, но Ќахил вели дека тој е „погрешната адреса“, со оглед на тоа што никогаш не го прашале за можно сомневање околу работата што ја врши како министер.

Партијата која ја основаше Ќахил бара министерот од кабинетот на Заев да се разреши од функција, но Ќахил со став дека за вакво нешто не одлучува неговата партија, која го исклучи од членството.

Latest News

Илина и Игор со љубов во нов почеток

„Планинарење“ е насловот на книгата на македонската алпинистка и уметница Илина Арсова која беше промовирана во Младинскиот културен центар,...

(Фото) Наум Петрески го промени имиџот: Пушти долга коса

Несомнено, Наум Петрески важи за еден од најпознатите македонски фолк пејачи. Настапувал на речиси сите фестивали во Македонија и на голем број во странство,...

Во живо од Влада на РМакедонија

Oбраќање на Премиерот Зоран Заев и на Љупчо Николовски

Груевски осуден на 1 година затвор за „Насилство во Центар“: Останатите обвинети осудени со условна казна

Судот попладнево донесе пресуда за случајот „Насилство во општина Центар“. Екс премиерот Никола Груевски доби највисока казна во времетрање од 1 година и 6...

СЕ ДЕЛЕЛЕ ШАКОМ И КАПОМ НАДОМЕСТОЦИ ВО НЕКОГАШНОТО СЈО – ревизорите велат – тоа било надвор од законите

Надоместоците кои се делеле во некогашното Специјално јавно обвинителство во периодот од 2015 до 2019 година, не биле во согласност со законоте. За жал,...

More Articles Like This