September 18, 2021, 7:42 am

Миниcтepкaтa нa Kocoвo co бapaњe дo ЕУ: Зaпpeтe гo „Мини шeнгeн“, тoj e oпacнocт пo cтaбилнocтa нa Бaлкaнoт

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Министерката за надворешни работи на Косово Доника Гервала ја повика ЕУ да го запре проектот Мини шенген“, нарекувајќи го опасен.

Таа вели дека овој проект е закана за стабилноста на регионот и дека има актери кои сакаат да го нарушат ова.

Го викаат „Мини шенген“ и велат дека тој не е против патот кон ЕУ.Но, тоа не точно. Велат дека служи за регионална соработка, но и тоа не е вистина-вели Гервала.

Косово  инаку не е дел од „Мини шенген“ поради противењето на Србија.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Овие делови од Скопје денес и утре ќе останат без стpуjа

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа денеска и утре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од...

More Articles Like This