December 9, 2021, 9:15 am

Миниcтpитe зa eнepгeтикa нa ЕУ бeз кoнкpeтни peшениja зa kpизaтa…

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Министрите за енергетика на ЕУ не донесоа никакви конкретни одлуки како одговор на енергетската криза, соопшти на прес-конференција еврокомесарката за енергетика Кадри Симсон по завршувањето на вонредниот состанок на министрите за енергетика.

– Имаме јасен мандат од лидерите на ЕУ да ги искористиме сите наши алатки за да се справиме со кризата. Европската комисија претстави пакет мерки, сега мора да ја продолжиме оваа работа. Треба да ги заштитиме нашите потрошувачи и бизниси, рече таа, без да презентира конкретни мерки против кризата.

Еврокомесарката појасни дека во декември ЕК ќе претстави стратегија за премин од природен гас на водород, јави Бгнес.

Latest News

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните се во ценовен шок, платите не стигаат ниту за основните продукти

Исто како и со недостатокот на капитални инвестиции, исто како и со неработата на градоначалниците на СДСМ во општините,...

More Articles Like This