МИСАЈЛОВСКИ: Итно е потребна стратегија, бидејќи се движиме во слепа улица

Поврзано

Граѓаните ќе треба да одлучат во каква држава сакаат да живеат

Граѓаните ќе треба да одлучат во каква држава сакаат да живеат, држава со kpиминал, koрупција или напредна прогресивна држава,...

Николоски до Заев: Кoга сакаш, каде сакаш, во колку сакаш, повели на дуел, да видиме кого луѓето ќе поддржат

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4 денес се сретна до...

Мицкоски: Договорите за добрососедство треба да се двонасочна улица, не едностран акт како оној со Бугарија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за премиер Христијан Мицкоски, во вечерашната емисија „360степени“ на телевизија Алсат, потенцираше дека добрососедските...

Денеска, сведочиме на нов голем бран на новозаболени од корона вирусот. Тоа укажува на тоа дека здравствената ситуација во Република Македонија, за жал, е лоша и нестабилна, напиша на Фејсбук, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски.

Понатаму тој пишува:

Во овие моменти, не се потребни политички препирања, но несериозно е пред јавноста да се вели дека пандемијата е под контрола поради наводното знаење на кластерите, а секојдневно да сведочиме на рапидно растење на бројот на новозаболени и за жал, починати луѓе.

Владата мора итно да направи стратегија која ќе биде од полза на граѓаните и нивното здравје, бидејќи правецот на движење моментално покажува дека се движиме во слепа улица која резултира со губење на човечки животи. Затоа, надлежните институции нека се фокусираат на борбата со пандемијата и на тоа да се спасат што е можно повеќе човечки животи, а изборниот процес е неминовен и тој ќе се случи кога ќе бидеме сигурни дека негово одржување нема да влијае на здравјето на нашите граѓани.

Граѓаните и нивното здравје се наш приоритет, тие се пред и над сè!- дециден е Мисајловски.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести