August 11, 2020, 10:39 am

Мисајловски: Ние сме Македонци од Република Македонија и тоа никој не може да го промени!

Поврзано

Филипче за кopoна летот за Финска, најголем дел од патниците патувале со косовски пасош

Венко Филипче на социјалните мрежи го објасни случајот за заболените со Ковид-19 стигнале во турку со лет до Финска. Во...

(Видео) Oвa е пpичинaтa за oбидoт за aтeнтaт врз американскиот претседател

Верувале или најголемиот удел во фармацевтската индустрија на САД е во Кина и Индија и го зголемува нивниот БДП. Фармацевтскиот...

Ќе лeжaт зaтвop: На газдите кои зeмaa cyбвeнции, а не дaдoа плaти им се зaкaнyвa зaтвop

Сопствениците на компаниите што добија субвенции од државата за надминување на кризата со коронавирусот ќе мора да ги вратат...
- Advertisement -

Во вечерашното издание на емисијата на МТВ гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на Изборната листа 2 Владо Мисајловски, кој зборуваше за предвремените парламентарни избори, како и за односите на Република Македонија со соседните земји.

Договорите кои владата предводена од СДСМ ги потпиша со Република Грција и Република Бугарија се капитулантски и поразителни. Со тие договори единствен губитник е македонскиот народ и Република Македонија. Иако долги години наназад многу владини гарнитури имаа можност да ги потпишат тие договори, сепак никој не се дрзна на такво предавство, се до моментот кога Зоран Заев и Никола Димитров посегнаа, вели Мисајловски.

“Јас лично бев инволвиран во преговарачкиот тим за договорот со Бугарија, во кои се договараа многу работи за добрососедски договор. Ние имавме неколку барања и постулати, кои ќе ги добиевме доколку бевме стрпливи и мудри. Еден од нив беше реципроцитет, односно дека Македонци постојат во Бугарија, вториот беше дека македонскиот јазик не е таков каков што е само откако е Уставот на државата, туку дека е македонски со векови наназад и еден од поважниет беше дека ние немаме заедничка историја, иако за некои празници можеби имаме исти дати”, вели Мисајловски.

Не може да се формираат комисии, ниту пак некој да се дрзне да зборува во име на целиот народ дали Гоце Делчев бил Македонец или не. Тоа не е предмет на дискусија, Гоце Делчев е Македонец и ништо повеќе или помалу од тоа.

Нашите предци биле Македонци, ние сме Македонци и ќе останеме тоа што сме. Никој не може да не промени и тоа нема да се случи. ВМРО-ДПМНЕ нема никогаш да дозволи некој да го погази нашиот идентитет и покрај овие штетни договори кои СДСМ и Зоран Заев срамно ги потпишаа со соседните држави, заврши Мисајловски.

Latest News

Филипче за кopoна летот за Финска, најголем дел од патниците патувале со косовски пасош

Венко Филипче на социјалните мрежи го објасни случајот за заболените со Ковид-19 стигнале во турку со лет до Финска. Во...

Доколку Заев успее да го “кyпи” ДУИ за влада, тоа ќе биде дokaз дека не вредат ни пет пари

Од лош политичар не можеш да очекуваш добро решение, а од човек како Зоран Заев кој во политикава како да влегол директно од пазарџиска...

(Видео) Oвa е пpичинaтa за oбидoт за aтeнтaт врз американскиот претседател

Верувале или најголемиот удел во фармацевтската индустрија на САД е во Кина и Индија и го зголемува нивниот БДП. Фармацевтскиот пазар ќе достигне 1170 милијарди...

Ќе лeжaт зaтвop: На газдите кои зeмaa cyбвeнции, а не дaдoа плaти им се зaкaнyвa зaтвop

Сопствениците на компаниите што добија субвенции од државата за надминување на кризата со коронавирусот ќе мора да ги вратат парите, а ако се следи...

Уaпceнo младо момче – Пoлициjaтa пронашла мapихyaнa кај него

На 10.08.2020 во 22.10 часот, полициски службеници од СВР Скопје на ул. „Иван Хаџиниколов“ го лишиле од слобода Д.С.(22) од Скопје, затоа што при...

More Articles Like This