МИСАЈЛОВСКИ: Обезбедени се средствата за МЖ-10 милиони евра и дополнителни 70 милиони денари, но вработените мора да се вратат на работа

Поврзано

Меркел: Носам маска кога пазарувам во продавница

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека носи заштитна маска на лицето кога оди во продавница. „Ако ги почитувам правилата за...

РКЕ донесе одлука, ова се новите цени на гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ Согласно одлуката, горивата поскапуваат...

Нови цени на гopивaтa од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Министерството за транспорт и врски во својот Буџет има 10 милиони евра на располагање за двете компании, за компанијата МЖ транспорт и МЖ инфраструктура, а единствена цел за да ги добијат средствата е да работат, вели министерот Владо Мисајловски.

mis-520x314

-Се она што ќе го сработат во текот на месецот треба да го фактурираат до министерството за транспорт и врски а министерството ден за ден да ги испати сите средства бидејќи тоа се оперативни трошоци кои што Владата ги покрива се она што ќе биде профит на претпријатието останува таму. Но за да се фактурираат сите оперативни трошоци за месецот, вие мора да работите. Затоа  околу 70-80 луѓе кои што попречуваат во работата значи дека ќе немаме можност да ги дадеме средствата. Заедно со премиерот ја разгледувавме можноста за тоа како да им помогнеме  дополнително  и изнајдовме уште едно решение со нов договор  односно со анекс на договор кој ќе обезбеди  дополнителни околу 70 милиони денари што значи дека на месечно ќе добиваат директно во МЖ транспорт и тие средства ќе ги распределат кон двете компании- вели Мисајловски.

Додаде дека единствен услов е повторно да почнат со работа бидејќи Министерството нема законски начин за тоа како да ги исплати парите ако некој не работи и тоа е веќе кршење на самиот буџет и на средствата.

-Затоа ги повикувам вработените да се јават на своите работни места и да почнат со работа средства има во буџетот и сите тие ќе бидат исплатени бидејќи се за нив. Тоа се наменски средства и се наменети за нив. Денес зборував со новиот директор и директорот на МЖ инфраструктура и ние бараме решение како најбрзо да ги земат сите оние заостанати средства но потешкотиите во овој момент се бидејќи тие сега не работат и со тоа се руши дел од законот со кој се вели дека Железници мора да имаат минимална работа бидејќи се работи и за меѓународен превоз- вели Мисајловски кој заклучи дека како институции ќе направат се за да им помогнат.

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести