МИТИНЗИТЕ НА СДСМ ЌЕ СЕ ВОДАТ НА АЛБАНСКИ ЈАЗИК: Мухамед Зекири и Едмонд Адеми ќе ги водат митинзите на СДСМ на албански!

Поврзано

Ристески: Денес е тaжeн дeн за Македонија, за ceмeјcтвaта на зaгинaтитe, за сите нас, ден на вeчнa тaгa и нeпpeбoл, на гордост и нeпoкop

Поранешниот градоначалник на Прилеп Марјан Ристески преку статус на Фејсбук им оддаде почит на трагично загинатите војници кај местото...

КСС: Наместо Заев да нaјaвyвa oтпyштaњe на 30 илјади paбoтници вишoк од jaвниoт ceктop, Влaдaтa да го cпpoвeдe зaкoнoт за paбoтни oднocи

Во изминатиот период бевме бомбардирани преку медиумите дека е намален обемот на работа во јавниот сектор поради економската и...

Мицкоски на 19-гoдишнинaтa од Кapпaлaк: Слава за хepoитe кои зaгинaa за Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку статус на Фејсбук денеска се потсети на трагично починатите херои за Македонија кај...
- Advertisement -

Најголемата опозициска партија, СДСМ, во кампањата за претстојните парламентарни избори на митинзите ќе се обраќа и на албански јазик во мешаните и средините со мнозинско албанско население, открива за „Дневник“ висок функционер на СДСМ.

zaev_albansko-zname-640x341

 

Весникот пишува дека на митинзите на опозициската партија, Мухамед Зекири и Едмонд Адеми, кои Заев си ги вработи во партија, од говорница на јавноста ќе и се обраќаат на албански јазик.

-Ова ќе биде првпат во 25 години плурална Македонија македонска партија да држи митинзи и на албански јазик. Од досегашната пракса на изборни кампањи бевме сведоци дека македонски партии го користеле албанскиот јазик со намера да придобијат гласачи-Албанци, но само преку пропаганден материјал и билборди или со две-три реченици на албански јазик за да бидат поздравени граѓаните, односно повеќе куртоазно, пишува весникот.

Поопширно во печатеното или во електронското издание на ДНЕВНИК.

3 КОМЕНТАРИ

Latest News

Житeл на Могила со пpocтpeлнa paнa однeceн во бoлницa

На 07.08.2020 во 21:30 часот С.Н.(61) од с.Могила му се јавил на З.К.(47) од истото село кој во тој...

УХМР пoвтopнo пpeдyпpeдувa – Попладне останeтe дома, нeвpeмe доаѓа во Македонија

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека попладне, како и во вечерните и ноќните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер,...

Ристески: Денес е тaжeн дeн за Македонија, за ceмeјcтвaта на зaгинaтитe, за сите нас, ден на вeчнa тaгa и нeпpeбoл, на гордост и нeпoкop

Поранешниот градоначалник на Прилеп Марјан Ристески преку статус на Фејсбук им оддаде почит на трагично загинатите војници кај местото Карпалак пред точно 19 години...

КСС: Наместо Заев да нaјaвyвa oтпyштaњe на 30 илјади paбoтници вишoк од jaвниoт ceктop, Влaдaтa да го cпpoвeдe зaкoнoт за paбoтни oднocи

Во изминатиот период бевме бомбардирани преку медиумите дека е намален обемот на работа во јавниот сектор поради економската и здравствената криза, но и понатаму...

(Видео) Зошто СДСМ кpиe неколку cтoтици илjaди eврa за peклaми на социjaлни мpeжи и од каде им се?

СДСМ е најнетранспарентната политичка партија во Република Македонија и тоа поттикнува многу сомнежи. СДСМ овие избори ги изведе на најнедемократски начин, вршејќи најголем изборен...

More Articles Like This