МИТРЕВСКИ:Конгресот на ССМ од нелегитимното раководство е прогласен за нелегитимен и од страна на Светската и Европската конфедерација на синдикати

Поврзано

Нaмaлeн бројот на запишани студенти минатата академска година во однос на 2018/2019

Во минатата академска 2019/2020 година, на прв циклус (додипломски студии) на факултетите и на високите стручни школи во земјава...

Ахмети: Нема cилa што може да ја yништи идејата за премиер Албанец

Демократската Унија за Интеграција во преставувањето на Изборната програма за предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат на 15...

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во...

Конгресот кој се спрема во Сојузот на синдикати на Македонија од нелегитимното раководство е прогласен за нелегитимен и од страна на Европската конфедерација на синдикати, каде што со писмо доставено до ССМ на 3.11.2017 јасно се кажува дека Европската конфедерација напоредно со Светската конфедерација, нема да присуствуваат на овој конгрес. Го сметаат за нелегитимен бидејќи е резултат на низа повредени демократски права.

Ова го истакна Живко Митревски, актуелниот претседател на ССМ кој е признат од Светската федерација на синдикати кои има над 250 милиони членови, и додаде дека и со овој чин се потврдува статутарното насилство кое се вршеше до сега и кое елиминира повеќе кандидатури во ССМ.

 -Овој конгрес ќе биде бојкотиран и нема да присуствуваат 6 синдикати, а во најава е и уште еден дополнителен синдикат дека нема да присуствува, па тоа значи дека нема да има никаква апсолутна легитимност одржувањето на ваквиот конгрес, со оглед на тоа што не само што не е признат и од Светската и од Европската конфедерација на синдикати, истовремено нема да биде признат и од делегатите од ваквиот конгрес.

Тој ги повика и оние делегати кои имаат намера да отидат, бидејќи како што рече, се изманипулирани, да не бидат соучесници во овој нелегитимен конгрес.

-Ги охрабрувам сите оние кои слободоумно мислат да не присуствуваат на конгресот, бидејќи паднаа и лагите на ова нелегитимно раководство дека имаат поддршка и од владејачката партија, напротив во разговорите кои ги имавме со највисокото раководство почнувајќи од премиерот до министерката, велат дека нема никакво мешање во овој конгрес и дека нема давање на никаква поддршка на овие нелегитимни дејствија и очекувам дека за скоро време дури и решението кое беше донесено од министерката Царовска ќе биде повлечено и дека повторно ќе завладее правото и легитимитетот во ССМ, рече Митревски.

 

Актуелно

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

Повеќе вести