August 6, 2020, 11:41 am

Митровски: Во илјадници пpeсмети сме посочувале на околности како тие на Jанева, Aпелациja речиси никогаш не ја ykинувала мepката притвop

Поврзано

(Фото) Cилниoт вeтeр oткоpнa дрвја на кејот на Вардар

Силниот ветер кој дуваше синоќа коренше дрвја на Кејот на реката Вардар. Најмногу дожд до осум часот изутрина наврнал во...

Mендух Тачи бара да ја води финансиската полициja?

Албанскиот портал Газета Експрес, објави детали од средбата на Зоран Заев и лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Имено порталот објави...

Сѐ уште нема одговopност за лекapката што влезе на ГАК и во Ремедика без да каже дека свекорот има Koвид 19

И по 56 дена полицијата нема откриено кој ја украде изјавата на лекарката што влезе да се породи на...
- Advertisement -

-Сега за прв пат јас во мојата 10 годишна кариера слушам јас дека судот сфатил дека обвинителот е странка во постапката, а не да биде доминантна фигура која што ќе го диктира темпото на постапката. Така да сите препукувања не се добри, мене ми се колеги и обвинителот и судскиот совет, луѓе кои што навистина ги почитувам и затоа сметам дека се непотребни ваков тип на препукувања, вели адвокатот Јанаки Митровски за Канал 5 телевизија.

Адвокатот Митровски смета дека образложението на Апелација е во рамките на законот, но во пракса многу ретко се носат вакви судскио одлуки.

-Како бранител морам да посочам дека јас и останатите мои колеги илјадници, илјадници предмети сме посочувале на вакви или слични околности па многу тешко се случувало особено апелациониот суд да ја укине мерката притвор. Веројатно се дига повеќе фама поради спецификата на самиот случај и тежината на делото. Односно позицијата која што ја имаше Катица Јанева.

Latest News

(Фото) Cилниoт вeтeр oткоpнa дрвја на кејот на Вардар

Силниот ветер кој дуваше синоќа коренше дрвја на Кејот на реката Вардар. Најмногу дожд до осум часот изутрина наврнал во...

Mендух Тачи бара да ја води финансиската полициja?

Албанскиот портал Газета Експрес, објави детали од средбата на Зоран Заев и лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Имено порталот објави дека Мендух Тачи на оваа...

Сѐ уште нема одговopност за лекapката што влезе на ГАК и во Ремедика без да каже дека свекорот има Koвид 19

И по 56 дена полицијата нема откриено кој ја украде изјавата на лекарката што влезе да се породи на Гинеколошко акушерската клиника во Скопје,...

Четири години од поплaвитe во Скопје во кои зaгинaa 22 лица

Скопје денеска одбележува четири години од невремето што предизвика поплави во кои загинаа 22 лица. Попладнето на 6 август 2016, скопскиот регион беше погоден...

Јахоски влезе во Собрание, Елсан Нурчески в.д. градоначалник на Пласница

По изборот на Исмаил Јахоски за пратеник остана празно местото градоначалник на Општина Пласница, па поради тоа во одреден временски период функцијата градоначалник на...

More Articles Like This