МИХАИЛОВ : СДС направи граѓаните на Македонија да плаќаат поскапи дрва затоа што тендерашите ги направија газди на шумите!

Поврзано

Спасовски се сретна со претставници од Синичане и Урвич со цел peшaвaње на пpoблeмoт со водата за пиење

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, придружуван од министрите за внатрешни работи, Агим Нухиу, за земјоделство,...

(Видео) Силниот ветер однесе покрив од зграда во Делчево

Невреме со силен ветар денес околу 13 часот го зафати Делчево. Ветарот успеа да откорне неколку лимени покриви меѓу...

Пocкапувањето на стpyјата требало да биде дури 25 проценти!

Првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски ги отфрла обвинувањата за новото 7,4 % зголемување на цената...
- Advertisement -

ЈП „Македонски Шуми“ безмалку во сите градови сите дрва и покрај тоа што е незаконски ги продале покрај пенушка по цена од 1000 до 1600 денари по кубик на приватни тендераши, а тие дрвата на слободен пазар ги продаваат на граѓаните од 3000 до 4000 денари па и поскапо. Многу битен факт е секако тоа што ова се тендераши по мерка на Зоран Заев и Зоран Ѓоргиев.

Притоа ЈП „Македонски Шуми“ како институција не склучува договори со здруженијата н пензионери и другите здруженија и секако со тоа свесно оставајќи ги приватните фирми да си креираат цени какви сакаат и на пазарот за дрво да се однесуваат како газди, што всушност и се.

Поради тоа, Михаилов го наведува примерот со Битола каде битолските пензионери плаќаат по минимум 300 денари повисоки цени по кубик затоа што се оставени на милост и немилост на двете радовишки приватни фирми кои по налог на неколку директори од ЈП „Македонски Шуми“ го работат сето тоа.

Ова е смислено сценарио од неколку директори во шумарството кои за личен профит го клекнаа на колена претпријатието.

Ова не е единствен случај за неправилно работење во Македонски Шуми, тоа е институција во која најверојатно откога дојде оваа гарнитура на власт, сите работи се тераат од опаку па напред.

Во прилог и објавата на Михаилов на фб.

По доаѓањето на СДС на власт, ЈП "Македонски Шуми" стана тендераш, а приватните фирми станаа газди на шумите.Како за…

Julkaissut Kire Mihailov Keskiviikkona 8. heinäkuuta 2020

Latest News

Играјте на сигурно и нема да зaжaлитe

Овен Не дозволувајте ситните кавги со колегите да ве исфрлат од такт. Кога ќе забележите дека сте налутени, повлечете се...

За време ekcплозијата во Бејрут новинарка имаше интервју: Погледнете што се случи (Видео)

Еkcплозијата што однесе преку стотина животи во Бејрут и беа повредени преку 7.000 лица, беше голем шоk за светската јавност. Се повеќе видеа излегуваат...

Борисов најави повлекување: Не сум Радев да се радувам кога луѓе се тeпaaт на улиците

Подготвен сум да заминам во секое време. И заради мене, не сакам да има тензии на кој било начин. Јас не сум Радев да...

Почина писателката Исидора Бјелица

Писателката Исидора Бјелица почина денеска во Белград на 52-годишна возраст. Бјелица починала во домот на своите родители. Во 2012 година на писателката и беше дијагноситициран...

Денеска е Св. мaченичkа Христина која пocтpaда за Хpиста во третиот век

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 24 јули. Денеска е Св. маченичка Христина. Света Христина по род беше од градот Тир и беше ќерка...

More Articles Like This