МИЦКОВСКИ: Срамота сте, драги мои скендeрбегчиња!

Поврзано

Пробиштип со најголема излезност во штипскиот регион

Најголема излезност во штипскиот регион има во општината Пробиштип, каде што излезноста до 17 часот е 50,82 отсто. Претседателот...

Инцидeнт во Тетово, внатрешната контрола во МВР работи на расчистување

Во Министерството за внатрешни работи е пријавен инцидент што се случил попладнето во Тетово и по него постапува внатрешната...

Во Гевгелија излезноста 52,35 отсто, во Валандово и Дојран околу 46 отсто

Во Гевгелија излезноста до 17 часот е 52,35 отсто. Вкупно 10.008 гевгеличани излегле на гласачките места и во...
- Advertisement -

Најскапиот проект од културата поддржан од Министерството за култура со безобразни 6,5 милиони денари е операта „Скендербег“ поставена во Македонската опера и балет (МОБ). За операта „Скендербег“ МОБ по вторпат доби пари од Министерството за култура – лани во август, надвор од Годишниот конкурс за финансирање проекти од национален интерес во културата на „Скендербег“ му беа доделени 3 милиони денари, за годинава, по шест месеци, но во рамките на Годшината програма за истата опера беа изделени уште 3,5 милиони. Според резултатите од конкурсот објавен на страницата на Министерството, за оваа опера МОБ побарала 5 милиони денари, а добила 3,5 милиони денари.

Министерството за култура за „Скендербег“ во август 2018 година издели 3 милиони денари, кои не беа предвидени во буџетот за Годишната програма за проекти од национален интерес во културата за 2018 година. Министерот за култура Асаф Адеми на крајот на јули на својот профил на Фејсбук објави дека „годинава ‘Славниот Ноември’ ќе биде поинаков“.

Овој пат ќе се одбележи на достоинствен начин и со институционална поддршка на албанските уметнички и културни вредности! Во пресрет на 550-годишнината од смртта на националниот херој, Ѓ.К. Скендербег, потпишав одлука на 28 ноември оваа година, во Големата сала за опера и балет да биде претставена премиерата на операта ‘Скендербег’. Честито!“, напиша Адеми на Фејсбук.

На етничкото превагнување наспроти квалитетот реагира и новинарот Ивор Мицковски.

Операта Скендербег по 3 мил. лани, годинава доби уште 3,5 милиони, и е најскап проект годинава.
Од друга страна, одбиен е проектот на еден од најдобрите светски тенори, инаку и наш Амбасадор на културата.
Наши светски луѓе, кои по цела година патуваат и насекаде гостуваат, кај оделуваат време и енергија за проекти дома, да ни го донесат светот и искуствата стекнати на највисоко ниво, кај вие ги бркате.
Срамота сте драги мои скендeрбегчиња.

Операта Скендербег по 3 мил. лани, годинава доби уште 3,5 милиони, и е најскап проект годинава.Од друга страна, одбиен…

Julkaissut Ivor Mickovski Perjantaina 8. helmikuuta 2019

Автор на операта е Фатос Лумани, а режисер Ќендрим Рихани. Во операта настапуваат истакнати уметници од Албанија: Армандо Клоѓери, Армандо Лика, Фаик Хондози и албанската оперска пејачка со светска кариера Инва Мула.

Претседатели на комисиите кои ги разгледуваа сите пристигнати пријави по одделни дејности се: Леонора Сејдиу (интердисциплинарна дејност), Плеурат Гаши (фолклор, музичко-сценска дејност), Бертон Сулејмани (издавачка дејност), Петар Арсовски (драмска дејност), Трајче Блажевски (визуелни уметности), Миле Велчовски (недвижно културно наследство), Мила Шурбановска (музејска дејност и нематеријално културно наследство) и Вилдане Идризи (библиотечна дејност).

Latest News

Пробиштип со најголема излезност во штипскиот регион

Најголема излезност во штипскиот регион има во општината Пробиштип, каде што излезноста до 17 часот е 50,82 отсто. Претседателот...

Инцидeнт во Тетово, внатрешната контрола во МВР работи на расчистување

Во Министерството за внатрешни работи е пријавен инцидент што се случил попладнето во Тетово и по него постапува внатрешната контрола на МВР. -Денеска во 15:55...

Во Гевгелија излезноста 52,35 отсто, во Валандово и Дојран околу 46 отсто

Во Гевгелија излезноста до 17 часот е 52,35 отсто. Вкупно 10.008 гевгеличани излегле на гласачките места и во фер, демократска и мирна атмосфера...

Излезност по општини во скопскиот регион

Државната изборна комисија ги објави резултатите од излезноста на избирачките места до 17 часот. Истата изнесува 38.78 проценти, досега правото на влас го оствариле 703,522...

На скопјанец му стигнала порака од непознато лицe – „Еве за кого треба да гласаш“

На 14.07.2020 во 09:20 часот во Полициската станица Карпош, Ј.У.(75) од Скопје пријавил дека добил смс порака од непознато лице, кое според содржината го...

More Articles Like This