МИЦКОСКИ ГО ИСКАЧИ ЧЕНГИНО КАЛЕ: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ја искачи најисточната точка на Македонија во подготовка за вечерашните состаноци во Делчево и Пехчево!

Поврзано

Прва прес-конференција на ДИК за денешното гласање на бoлнитe, нeмoќнитe лицa и зaтвоpeницитe

Избирачките одбори од утринава го спроведуваат гласањето на болните, немоќните, хронично болните лица, кои се пријавиле за гласање за...

Десетти парламентарни избори, петти предвремени

Граѓаните на Македонија на 15 јули по 10-ти пат од осамостојувањето на државата ќе избираат пратеници во Собранието. Предвремените...

СКАНДАЛ: Државната новинска агенција kpши изборен молк

Тања Милевска, дописничката од Брисел на државната новинска агенција МИА на социјалната мрежа Твитер го прекрши изборниот молк. Милевска, на...
- Advertisement -

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, утринава ја искачи најисточната точка во   Македонија, врвот Ченгино Кале заедно со неговите соработници како дел од подготовката за вечерашните состаноци со општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ од Пехчево и Делчево

Мицкоски, во рамки на акцијата за средби со граѓаните вчера присуствуваше на средба со граѓаните на Берово, каде одржа и состанок во ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Берово.

Ченгино Кале (Калето) или Моравски Врв — врв на Малешевските Планини на границата Република Македонија и Пиринска Македонија, денес во Бугарија. Се смета за најисточна точка во Република Македонија. Познато е како место од каде што извира реката Брегалница — втора река по големина во земјата.

Се издигнува на главното планинско било, на југоисток од врвот Погледец; на исток од него се одделува Моравски Рид, на југоисток е Каменички Рид. Се наоѓа на 1.710 метри надморска височина. Врвот е заоблен. Северните делови се спуштаат стрмно кон долината на Стара Река, додека југоисточниот и јужниот дел се пониски. Источните делови на Ченгино Кале водат кон Добромирска Река и Сливничка Река. Почвата е планинско-ливадска. Билото има високопланинска тревна растителност, додека северните и јужните делови изобилуваат со букови и иглолисни дрвја.

Latest News

Прва прес-конференција на ДИК за денешното гласање на бoлнитe, нeмoќнитe лицa и зaтвоpeницитe

Избирачките одбори од утринава го спроведуваат гласањето на болните, немоќните, хронично болните лица, кои се пријавиле за гласање за...

Водовод со апел до скопјани – Водата користете ја разумно и рационално

ЈП Водовод и канализација – Скопје апелира до граѓаните на градот Скопје за рационално користење и употреба на водата, односно да се избегнува полевање...

На ќерката на српски политичар и се зaкaнувa зaтвоp од 40 години

Дваесет и шест годишната Јелена Шпаговиќ, ќерка на поранешен пратеник и втор човек на партијата Српска десница, Саша Дујовиќ, која е обвинета за убиство...

Зaгpижувaчки статистики – Во Индија за четири дена 100 илјади зaрaзeни со Koвид-19

Во Индија во последните четири дена регистрирани се повеќе од 100.000 новозаразени со корона вирус, соопшти министерството за здравство на оваа земја. Во последните 24...

Кaзни за 169 лицa за неносење зaштитнa мacкa

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 29.619 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 169 прекршоци во изминатото деноноќие. Во...

More Articles Like This