Мицкоски: Договорите за добрососедство треба да се двонасочна улица, не едностран акт како оној со Бугарија

Поврзано

Состојба по општини во Скопје, најмногу зaразени во Чаир, Аеродром и Кисела Вода

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.128, бројката на оздравени пациенти е...

Скопје и Штип со најмногу зaболени, над 200 случаи во уште неколку градoви

Скопје е на врвот со најмногу активни случаи на ковид-19 или вкупно 1363 лица, а веднаш зад него на...

Среде најголемата криза покачени сметки за струја, во соседство намалување како помош на граѓаните

Со една просечна плата Македонецот може да подмири околу 17 сметки за струја, Хрватот 45, додека Британецот со месечната...
- Advertisement -

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за премиер Христијан Мицкоски, во вечерашната емисија „360степени“ на телевизија Алсат, потенцираше дека добрососедските односи треба да бидат двонасочна улица, а не едностран акт како што е договорот со источниот сосед.

-Суштината на доброседските односи е тие да бидат двонасочна улица, ако мене некој ми го оспорува правото на мајчин македонски јазик, ако мене некој ми вели дека моите историски јунаци врз основа на кои јас ја темелам мојата независност, државност, тогаш тој не е честит, искрен и добар сосед, потенцираше Мицкоски.

Мицкоски рече дека нема што да додаде или да одземе од досегашните ставови во врска со јазикот или со историските личности коишто значат државност.

-Се надевам дека прогресивните струи кај нашиот источен сосед ќе проработат во насока на прифаќање на историските факти за оние личности од историјата кои биле, што биле и какво дело носат со себе, вели Мицкоски.

Мицкоски додаде дека направена е клучна грешка со дополнително прифаќање на работи и сега затоа се наоѓаме во ситуација за да бидеме под притисок и под уцена од нашиот источен сосед.

-Ние мораме да најдеме начин да ги решиме овие работи на разумно ниво, без оспорување од било која страна, истакна Мицкоски.

Latest News

Ердоган ја „затвори славината“ и ocyди на жед милиони луѓе што живеат по течението на Еуфрат

Еуфрат е една од двете најважни реки во југозападна Азија. Од Турција тече преку Сирија до Ирак и се...

Пpoтести во Белград, дeмонстранти фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание

Учесниците на пpoтестот фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание на Србија, кога видоа дека пратениците излегуваат од зградата. Полицијата се обиде...

(Видео) Запленет имот и две телевизии на албански медиумски магнат поради трговија со дpoга

Албанските обвинитeли заплениле огромни средства што му припаѓале на бизнисмен и медиумски магнат, оcoмничен за изградба на неговата империја од трговија со дpoга. Специјалното јавно...

Руски научници откриваат кои средства за дeзинфекција го yбиваат кopонавирусот

Секое средство за дезинфекција го уништува кopонавирусот, изјави денеска директорката на Федералната служба за фитосанитарна супервизија на Русија (Роспотребнадзор), Ана Попова. „Секое средство за дезинфекција...

(Видео) Порака која ја крена Македонија на нозе: Кажи Северна бе овцо

Се чини Македонија го помина најтешкиот Илинден во својата понова историја, а можеби од памтивек. Граѓаните на Мечкин камен велат дека атмосферата била како...

More Articles Like This