МИЦКОСКИ ЗА ДИМОВСКИ: Човек со кичма и став, жртва на политички прогон

Поврзано

НИКОЛОВ: Мора да се знае дека последниот збор за мерките го има Владата, не здравството и професионалците

Потребно е да се апелира до членовите на Комисијата за заразни болести да одлучуваат и работат на основа на...

ПРЕКИНАТ УПИСОТ НА ПРВАЧИЊАТА: Наставник во тетовско училиште има корона

Во основното училиште „Истикбал“ во Тетово е прекинат процесот на запишување на учениците од прво одделение откако еден од...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изрази поддршка за поранешниот министер Љупчо Димовски, откако Комисијата за мандатно имунитетни прашања одлучи да му предложи на Собранието да му се одземе имунитетот на пратеникот, за да може судот да му изрече мерка притвор.

-Човек кој безпоштедно се троши за Македонија! Човек со кичма и став, и поради сето тоа жртва на политички прогон. Љубац до крај заедно, во добро и во лошо… – напиша Мицкоски на Фејсбук.

Човек кој безпоштедно се троши за Македонија! Човек со кичма и став, и поради сето тоа жртва на политички прогон. Љубац до крај заедно, во добро и во лошо…

Julkaissut Hristijan Mickoski Lauantaina 2. helmikuuta 2019

Инаку со 5 гласа За и 4 Против, членовите на Комисијата за мандатно имунитетни прашања одлучи да му препорача на Собранието да се одземе пратеничкиот имунитет на пратеникот и поранешен министер за земјоделство, Љупчо Димовски по барањето на судот за одобрување на притвор.

Одлуката на Комисијата, сега треба да биде доставена до претседателот на Собранието Џафери, кој треба да закаже пленарна седница на која ќе се одлучува дали ќе му биде одземен имунитетот на Димовски.

Димовски е под истрага за злоупотреба на службена положба и овластување при доделување на земјоделска помош и давање под закуп државно земјоделско земјиште со што предизвикале штета од над 1,4 милиони евра на буџетот.

Вчера им беше одреден притвор и на Михаил Цветков и Христијан Делев, а куќен привор за екс министерот Ацо Спасеноски.

Актуелно

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на продолжен викенд во некој од...

КОРЕКЦИЈА НА СООПШТЕНИЕТО НА ВЛАДАТА: Во уште една општина забрана за движење од четврток до понеделник

Во продолжение на 60-тата седница што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, со цел брза...

ИСКЛУЧОЦИ ОД ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ: Полицискиот час не важи за овие категории на физички и правни субјекти

Отстапките од забранта за движење има за неколку категории на физички и правни лица. Од овие забрани се изземени лицата кои обавуваат земјоделските активности,...

(Видео) ДЕТАЛИ ОД ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Карантин за дел од државата, забрана за одење на гробишта за целата земја

Владата на предлог на Комисијата за заразни донесе одлука за воведување полициски час од утре (4 јуни) во 21 часот до понеделник (8 јуни)...

Повеќе вести