МИЦКОСКИ ЗА НАПАДОТ НА СЕДИШТЕТО НА ВМРО-ДПМНЕ: За оние кои го нападнаа штабот на ВМРО-ДПМНЕ треба да го прашате Заев, но сторителите и нарачателите треба да знаат дека имаме институционална меморија

Поврзано

ДИРЕКТОРОТ И УШТЕ НЕКОЛКУ ЛИЦА ВО ИЗОЛАЦИЈА: Вработен во трудовата инспекција е позитивен на корона вирусот

Директорот на државниот инспекторат за труд, Алајдин Хавзиу, е во самоизолација откако еден вработен во трудовата инспекција е позитивен...

ЗАРАЗЕНИ МЕДИЦИНСКИ ЛИЦА: Шест лица од клиниката за Гастро-ентерохепатологија во ГОБ 8 ми септември позитивни на коронавирус

На клиниката за гастроентерохепатологија во Градската општа болница 8 Септември се детектирани 6 зaразени лица од коронавирус од медицинскиот...

НАЈМАЛКУ 80 ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ИЗБЕГАЛЕ ОД КАРАНТИНОТ ВО СКОПЈЕ: 20 илјади возила го напуштија главниот град

Околу 20.000 возила денеска излегле од Скопје според податоците до 19 часот од наплатните рампи на патарините. Од Јавното претпријатие...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 вели дека Зоран Заев треба да одговори на прашањето кој го шарал и кој фрлал боја врз централниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, посочувајќи дека партијата има институционална меморија каде што се сеќава на вакви злодела кои се прават врз ВМРО-ДПМНЕ.

-Каква е стратегијата која што ја подготвува владата на Зоран Заев? Најпрво имаше неуспешно сценарио да ВМРО-ДПМНЕ се втурне односно да се организира протести каде што ќе бидат исценирани инциденти слични на оние кои што беа исценирани на 27-ми април и потоа ВМРО-ДПМНЕ да биде прогласен за радикален елемент и да му се одземат сите аргументи во оваа битка и под форма на притисок, ВМРО-ДПМНЕ да може да делува поинаку од ова што сега делува или ние популарно велиме да се одземе имунитетот на ВМРО-ДПМНЕ, истакна Мицкоски.

Тој посочи дека Заев е свесен што потпишал мислејќи на договорот за промена на името со Република Македонија кој според него претставува капитулантско дело кое значи бришење на македонската историја и идентите на Македонците.

-Видовме како политичар во Република Македонија се качуваше со две знамиња на хауба на транспортер оклопен возило и како полицаец нежно го замолува да се симне, од друга страна недолжни граѓани кои што го искористиле своето демократско елементарно право да излезат ио да протестираат против овој капитулантски чин кој што го направи владата на СДСМ и Зоран Заев се гаѓани со гумени куршуми, со шок бомби солзавци итн. Гледаме како од една страна се применува асиметрична сила врз мирните протестанти а од друга страна човек кој се качува со две знамиња каде полицаец излегува и го замолува да се симне. Зар не ви личи тоа дека е исценирано сето тоа, праша Мицкоски.

Претседателот Мицкоски нагласи дека ВМРО-ДПМНЕ нема да подлегне на овие исценирани сценарија и исфилтрирани групи кои имаат за цел да создадат лоша слика и немири во Република Македонија.

-ВМРО-ДПМНЕ ќе делува институционално, ВМРО-ДПМНЕ ќе делува демократски. Не ја исклучува можноста за организирање на масовни собири и протести. ВМРО-ДПМНЕ ги поддржува и поздравува сите мирни протести кои се во насока да го критикуваат ова капитулантско дело кое што го потпиша Заев и Димитров, нагласи партискиот лидер.

Актуелно

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

Повеќе вести