August 15, 2020, 3:26 pm

Мицкоски: Имаме преодна стратегија за да се справиме со здравствената и економската криза

Поврзано

Се обиделе да пpeнесат мигpaнти низ Македонија, меѓу кои деца од Сиpија, Паkистан и Авганистан

Дваесет и осумгодишниот М.Ј од Штип е лишен од слобода и приведен во полициска станица, зашто вчера им бегал...

Вело Марковски: Погpeшија и сега сме на почетокот

Последните Ковид19 статистики покажуваат процес на стабилизација на состојбата и пад на кривата, што може да се толкува како...

Средбa Николовски – Груби, cе работи на предлог програма за работа на евентуалната идна Влада

Продолжуваат консултациите и работата на ниво на генерални секретари na СДСМ Љупчо Николовски и на ДУИ Артан Груби викендот,...
- Advertisement -

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Топ тема на телевизија Телма, посочи дека граѓаните ги интересира кој ќе понуди политика која што ќе значи побрзо исправување и излегување од економската криза во која што се наоѓаме денеска.

-Многу внимателно го составувавме економскиот дел од програмата и имаме точна методологија. Имаме разлика во кое што не можам да се сложам со вас, а тоа е граѓаните ги интересира, но сите се свесни дека ќе биде тешко и нив ги интересира колку побрзо ќе излеземе од оваа тешко. Затоа што едно е рецесија, друго е економска депресија. Многу е лошо ако влеземе во депресија а натаму одиме, проблемот е добро ќе се случи рецесија еден, втор трет квартал, но потоа да имаме раст. Проблемот е ако влеземе во економска депресија кое ќе трае подолг период, и граѓаните тоа ги интересира кој ќе понуди политика и кој ќе ги убеди дека неговата политика е онаа исправната за побрзо да излеземе од оваа криза во која се наоѓаме денеска, вели Мицкоски.

Мицкоски рече дека покрај преодната стратегија за излегување од здравствената криза, ВМРО-ДПМНЕ има стратегија и за образованието и за излегување од економската криза.

-Имаме преодна стратегија. Таа преодна стратегија ја презентиравме во јавноста и покрај справувањето со здравствената криза, ние имаме и како во образованието што многу е важно луѓето да добијат соодветно образование, ова што се случуваше сега не беше ни обид. Туку беше ете колку да се приврши на крај учебната година на сила. Дури потоа доаѓаат оние економски политики за кои што ние зборуваме. Еве ние со бизнис заедницата цело време разговараме, они се тотално западнати во економска депресија и во една агонија во која што не гледаат спас. Буквално вчера имав разговори и со синдикатите, конфедерација на слободни синдикати, со регионална стопанска комора во Прилеп, луѓето не очекуваат чуда, но очекуваат барем побрзо да излеземе од овој период. Ако излеземе побргу како што е нашиот план и нашите мерки кои што ги предлагаме тогаш да ќе имаме обезбедени плати и за администрацијата и да ќе имаме доволно пари и за покачувањата на платите, покачувањата на пензиите и реализација на сите капитални инвестиции. Само треба да направите спротивно, од тоа што го прави оваа влада. Доволно е затоа што сето ова што го правеше е спротивно или анти теорија во економијата, кажа Мицкоски.

Latest News

Влaдaтa вeќe втopи месец ги кpиe пoдaтoцитe за бpoјoт на нeвpaбoтeни лицa – Со кpиeњe на пoдaтoци, не може да се coкpиe нecпoсoбнocтa

Владата веќе втори месец ги крие податоците за бројот на невработени лица. Нема никакви информации од надлежните институции, пишува...

(Видео) Aлбaнци чeкaaт со дeнoви на гpaницaтa со Гpцијa – Koлoнa дoлгa 20 километри

Огромна километарска колона возила на границата со Грција. Како што пренесуваат грчките медиуми, се работи за патници од Албанија, кои брзаат да се вратат...

„Сите пpoблеми во Белорусија ќе бидат решени“: Путин и Лукашенко остварија телефонски разговор за ситуацијата во Белорусија

Претседателите на Белорусија и Русија, Александар Лукашенко и Владимир Путин, денеска во телефонски разговор изрaзија верба дека сите пpoблеми што се појавија во Белорусија...

(Видео) Чак Норис го пpeдупреди Лукашенко: „Ќе дојдам таму кај тебе и ќе те рaсплачам“

Американскиот глумец, познат по улогите во акционите и филмовите со бopечки вештини, Чак Норис, сними видео порака претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, чија официјална...

Иcчезна 19 годишно момче од Тетово, полицијата трага по него

На 14.08.2020 во СВР Тетово, М.Т.(42) од Скопје, со живеалиште во Тетово, пријaвила дека од домот се оддалечил нејзиниот син А.Т.(19). Се преземаат мерки за...

More Articles Like This