МИЦКОСКИ: Картата е црвена, тоа се боите на победата, на народот, на ВМРО, на Македонија!

Поврзано

ПАНДОВ РАСПАЛИ-БАРА ОСТАВКИ ВЕДНАШ: После денешниов црн понеделник прва работа што треба да се направи во Македонија е итно распуштање на комисијата за заразни...

Александар Пандов на социјалните мрежи реагираше на денешниот црн биланс од заразени и починати од коронавирус. После денешниов црн понеделник...

СПАСОВСКИ: Негативен сум на Ковид – 19, ќе останам во домашна изолација

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на Феjсбук пред малку напиша дека е негативен на Ковид – 19, но ќе остане...

СТОПАНСТВЕНИКОТ КУЧИ: Мерката за субвенционирање на плата од страна на владата не беше доволна за да функционира бизнисот

Мендерес Кучи стопанственик од Тетово во гостување на телевизија 24 зборуваше за сетот на мерки кои ги донесе Владата...

Заев Зоран и Пендаровски Стево знаат што ги чека и што ќе им тежи од денеска понатаму. Од денеска на нив им почнува вистински политички пекол кој ќе го предводи ВМРО-ДПМНЕ како најголема политичка сила, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

-Картата е црвена, тоа се боите на победата, на народот, на ВМРО, на Македонија. Реалноста значи победа во најголемиот дел на општини- сега победивме со уште поголема и поубедлива разлика од првиот круг. Ако имаше парламентарни избори, партијата која народот ја избра е ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ споредно до Коалицијата на СДСМ освои најголем број на гласови. ВМРО-ДПМНЕ направи одличен резултат.


Тие, подвлече Мицкоски, не` ставаа под политички прогон, ни ги ускратија финансиите кои со закон ни следуваат, но ние работевме и заедно со Гордана Силјановска Давкова дојдовме до близу 380.000 гласови и ќе продолжиме да работиме со 2 пати поголема мотивација и енергија.

-ВМРО- ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, заедно со народот и Гордана Силјановска Давкова, победивме во Зелениково, Аеродром, Гази Баба, Ѓорче Петров, Кисела Вода, Сопиште, Петровец, Илинден, во Бутел е нерешено, Битола, Велес, Кавадарци, Гевгелија, Охрид, Ново Село, Прилеп, Кочани, Свети Николе, Штип, Босилово, Валандово, Вевчани, Василево, Виница, Градско, Демир Капија, Дебарца, Зрновци, Карбинци, Кратово, Кривогаштани, Лозово, Македонска Каменица, Македонски Брод, Могила, Неготино, Новаци, Пехчево, Пробиштип, Росоман, Старо Нагоричане, Чешиново Облешево и тесно е во Радовиш. Ние од едната страна, а од другата страна беше онаа хотел коалиција со 31 членка.

Денес, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ имаше нерегуларности, закани, притисоци… а тие знаат дека ова е лош резултат за нив, но денес Македонија се буди во нова реалност.

-Македонија главата горе високо, имаш ти чеда кои ќе те бранат, а јас ти ветувам дека ќе те одбранат, истакна Мицкоски.

Актуелно

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

Повеќе вести