МИЦКОСКИ МУ ДАЛ ШАХ ПОЗИЦИЈА НА ЗАЕВ: Предлогот на Мицкоски за прашање бил „Дали сте за договорот со Грција кој го уништува нашиот идентитет, јазик и кулутра?“

Поврзано

(Фото+Видео) Целото писмо од Боки 13 испратено од зaтвop – Дpжeн сум по секоја цена во пpитвop, додека вистинските кpиминaлци шepифyвaат и кoмaндувaат

Обид за убиство, шпионажа, противзаконско присвоени предмети при претрес се дел од кривичните дела во пријавите кои ги поднесе...

Мицкоски во Каменица, Берово и Пехчево, носителите на листи на средби со граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и носителите на листи денеска ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава...

ДКСК ќе расправа по пpиговор поднесен од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ќе ја одржи 34. седница на чиј дневен ред е постапувањето по...

Неименувани извори на порталот Плус Инфо потврдија дека лидерот на опозицијата е тврдо оревче, на кое налета Зоран Заев на патот до конечно спроведување на националното предавство олицетворено во договорот за промена на името со соседна Грција.

Имено во однос на референдумското прашање кое како што го наговести Заев ќе биде мошне конфузно, Мицкоски дал свои предлози, но во ниту еден од нив не се споменувало членството на Македонија во ЕУ и НАТО. Логиката го вели следново, јасно е дека има голем број на граѓани кои се за ЕУ и НАТО, но исто така има голем број од нив кои не сакаат да го променат името и Уставот на својата држава, и да се откажат од својот идентитет, јазик, историја и култура.

– Специфично е дека во ниту еден предлог за референдумското прашање не се споменува дека Договорот за името со Грција е поради членство на Македонија во ЕУ и во НАТО. Напротив, предлозите беа долги, на пример, дали сте за Договорот со Грција за промена на името на државата со промена на Уставот, идентитетот, јазикот… вели учесник на лидерската средба за порталот Плусинфо.

Заев наводно бил мошне гневен кога Мицкоски го споменал последниот предлог по што завршила средбата кој гласел „Дали сте за поддршка на договорот со Грција кој го уништува целосно нашиот идентитет, јазик, култура…“.

Очигледно Заев има проблем со вистината, а тој негов проблем се потврди во повеќе наврати кога тој јавно го менуваше својот став по однос на голем број прашања меѓу кои и решавањето на проблемот кој Грција го има со македонското име.

Актуелно

(Фото+Видео) Целото писмо од Боки 13 испратено од зaтвop – Дpжeн сум по секоја цена во пpитвop, додека вистинските кpиминaлци шepифyвaат и кoмaндувaат

Обид за убиство, шпионажа, противзаконско присвоени предмети при претрес се дел од кривичните дела во пријавите кои ги поднесе...

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во дебатната емисија на телевизија 24. Мицкоски...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Повеќе вести