August 14, 2020, 11:19 pm

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Поврзано

Македонија означена како високо pизичнa: Американскиот Центар за јавно здравје пpeдупредува да се избегнува патување во Македонија

Американскиот центар за јавно здравје ги предупредува американските државјани да избeгнуваат патување во Македонија. Нашата држава е сместена во нajризичната...

Учебната година нема да започне на први септември…

Заменик-министерката за образование и наука Елизабета Наумовска изјави дека очекуваат пролонгирање на почетокот на учебната година со цел законско...

Костов: Ова е политички театар, Заев покажа отcyство на елементарна политичка култура

Во вечерашната „Само вистина“ на Канал 5 Телевизија, аналитичарот Сотир Костов во однос на целокупната состојба во државата рече...
- Advertisement -

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт ќе се воспостави тело за проверка на реализација на проекти кои што се ветени во самата програма. Со тоа тело ќе се воспостави мониторинг и врз општините за да се согледа дали ги реализираат самите мерки и дој кој степен се реализирани. Така ќе се воспостави и врска помеѓу локалната и централната власт.

„Тука пред се мислам на градоначалниците кои што ќе бидат од редот на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи за една година од денеска ќе имаме локални избори во нашата држава. И водич најдобар на тие локални избори ќе излезат градоначалниците и преземат определени обврски, одредени капитални инвестиции, определени развојни зафати во општините во кои што ќе делуваат. И апсолутно да е важно тој систем на локална и централна власт да може синергиски да функционира. Затоа што ако една централна власт сака да реализира било каков еве клучен инфраструктурен проект таа мора да има соработка, комуникација со локалната власт, и обратно”, појасни Мицкоски.

Мицкоски додаде дека зборува за заедничко функционирање во делот на тоа како ќе функционираат инвестициите во државата. И во делот на тие инвестиции кои што ќе се реализираат во општини каде што се градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ очекува дека тоа ќе биде како еден вид на синергија, и нема да има било какви опструкции. Очекува дека и другите општини каде што ќе има градоначалници од други политички партии нема да вршат опструкции и ќе прифатат инвестиции за доброто на нивните општини и граѓани.

„Ние може да одговараме за исполнување на проекти на градоначалниците позади кои што ќе застанеме ние. А, останатите градоначалници кои што не се од редови на ВМРО-ДПМНЕ можеме во текот на нивното позиционирање да ги предизвикуваме Да речеме ова сте го ветиле во првата година, ова сте го ветиле во втората година зошто не го испорачувате на граѓаните. Можеме со една лесна провокација да ги направиме подобри” истакна Мицкоски.

Latest News

Македонија означена како високо pизичнa: Американскиот Центар за јавно здравје пpeдупредува да се избегнува патување во Македонија

Американскиот центар за јавно здравје ги предупредува американските државјани да избeгнуваат патување во Македонија. Нашата држава е сместена во нajризичната...

„Нoж во гpб за сите муслимани“: Турција и Иран со оcтра реакција за мировниот договор меѓу Обединетите Арапски Емирати и Израел

Турција и Иран денес остро го осудија регионалниот ривал на Обединетите Арапски Емирати за нејзината одлука за нормализирање на дипломатските односи со Израел и...

Колку заработува Путин?

Рускиот претседател Владимир Путин заработи 133.400 долари во 2019 година, а премиерот Михаил Мишустин 249.700 долари, според официјалните податоци објавени на веб-страницата на...

Шaмар за САД: Чешка oдби распоредување на американските трупи на нејзината територија

Чешките власти не гледаат причина за распоредување американски воojници во нивната земја, им рече на чешкиот премиер Андреј Бабиќ пред новинарите пред почетокот на...

(Видео) Ekcплодираше склад за оpyжје во суданскиот главен град Картум

Силна еkcплозија одекна вечерва во складиште со opyжје во суданскиот главен град Картум, соопшти суданското Министерство за внатрешни работи, додавајќи дека досега нема извештаи...

More Articles Like This