МИЦКОСКИ НА СРЕДБА СО ВИСОКИ ПРЕТСТАВНИЦИ НА ЕУ: Во Македонија се спроведува политички прогон!

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес оствари средба со Жан-Кристоф Белијард, директор во службата за надворешна политика на ЕУ, Ангелина Ајхорст, директор за Западна Европа, Западен Балкан и Турција, Геновева Руиз Калавера, директор во Директоратот за Проширување на Европската Комисија, информираат од партијата.

На средбата бил присутен и Амбасадорот на ЕУ во Македонија Самуел Жбогар.

-На средбата се разговараше за актуелните политички случувања во Република Македонија, за стратешките приоритети на државата, како и за реформските процеси важни за Република Македонија. Претседателот Мицкоски истакна дека сме сведоци на политички прогон кој се извршува врз десетина лица, а сето тоа не ја придвижува Република Македонија напред кон нејзините стратешки цели, ЕУ и НАТО, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

14 КОМЕНТАРИ

Latest News

Изреал повторно бомбардира во Либан

Израелски борбени авиони извршиле два напада врз цели во предградие на либанскиот град Махмуд, околу 12 километри од израелската...

More Articles Like This