Мицкоски: Не постои цена по која можам да прифатам дека до 1945 година Македонците биле Бугари

Поврзано

Заев цeлосно ја ykинува позицијата на Шекеринска

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев планира целосно да ја укине позицијата заменик-претседател на партијата што во моментот ја извршува...

Мизрахи: СДСМ и власта нека си погледнат во дворот и нека се запрашаат зошто мнозинството е такво какво што е

Во вечерашното издание во емисија „Патот кон" на ТВ Алсат М гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи...

Први сме по cмpтнocт, последни по имyнизација: Албанската опозиција бара остaвки од Венко Филипче и Илир Хасани

Следејќи го темпото на вакцинација на населението во Македонија и споредувајќи го тоа со европските земји, дури и оние...
- Advertisement -

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во централниот дневник на Сител, одговарајќи на прашањето дали би седнал да разговара со власта за да се изнајде национален консензус за прашањето со Бугарија, изјави дека и покрај тоа што предупредувал да не се потпишува договорот, власта го потпишала.

Мицкоски е дециден дека нема цена која ќе го натера да прифати дека до 1945 година Македонците биле Бугари и дека македонскиот јазик бил бугарски.

А, за што да разговараме. Отидоа таму потпишаа договор каков што мислеа дека треба да го потпишат. Им велевме да не потпишуваат таков договор, зашто само политички аматер може да ги стави историските настани на Балканот на дневен ред за да може државата да напредува кон Европската Унија. Го ставија тоа, мислејќи дека така сите ќе им донесат букет рози, а еве до каде дотеравме, денес да бидеме блокирани. И, за што да седнеме да разговараме, за да ни кажат тоа е тоа, ако сакаме Европска Унија треба да прифатиме дека до 45. сме биле Бугари, дека македонскиот јазик бил бугарски итн. Јас тоа не го прифаќам и нема цена за тоа да го прифатам. Не сакам за тоа да разговарам – истакна Мицкоски.

Latest News

Пoвoлeн дeн зa нoвa paбoтa зa Девицата, Шкopпиjaтa мoжe дa имa пpoблeми co дoлгoви

ОВЕН Иако на прв поглед се делува како што треба, во вашето работно опкружување, сепак, постојат проблеми кои ве опкружуваат. Вљубени...

More Articles Like This