МИЦКОСКИ ОД БРИСЕЛ: Власта планира да ги фaлcифиkyва претседателските избори!

  • February 5, 2019
  • Коментари

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во Брисел имаше средба со потпретседателот на Европската народна партија и претседавач со Комитетот за меѓународни односи при ЕП, Дејвид Мекалистер.

На средбата се дискутирало за Македонија и нејзината иднина, а Мицкоски ја пренесол и неговата загриженост за растечката кopyпција и отсуство на владеење на правото во Македонија.

Таквиот недостиг и отворено бегање на власта од парламентарни избори кои ќе гарантираат дополнителни механизми да се спроведе волјата на граѓаните, отвора сериозен сомнеж дека власта сака да ги фалсифиkyва и следните претседателски избори, предупредува Мицкоски, додавајќи дека фер претседателски избори мора да се важен предуслов за напредување на европската агенда.

 

Претходно «
Следно »