Мицкоски оствари повеќе средби во рамки на самитот на ЕПП

  • November 8, 2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа и во текот на денешниот ден, на маргините на самитот на Европската народна партија, оствари низа средби со претставници на ЕНП и лидери на држави од сестрински партии.

Од партијата соопштуваат дека Мицкоски оствари средба со Хорст Зехофер, Вице-Кацелар на Германија, Министер за внатрешни работи и лидер на владејачката ЦСУ.
Тој зборуваше со Зехофер за политичкиот прогон врз ВМРО-ДПМНЕ и состојбата на јужната граница на Република Македонија во врска со мигрантската криза.

-Претседателот Мицкоски имаше средба и разговор со Антонио Тајани, Претседател на Европски Парламент, на кого му пренесе дека приоритет за ВМРО-ДПМНЕ и понатаму ќе биде ЕУ интеграцијата на Република Македонија. Средба беше остварена и со премиерот на Република Унгарија, Виктор Орбан, со кого беше разговарано за состојбата во поширокиот регион и потребата од негова интегарација во ЕУ, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.
Мицкоски се сретна и со Хавиер Хуртадо Мира. Претседател на Демократска заедница на млади на Европа – DEMYC. Најголема организација на центар-десничарски политички подмладоци.

Средби со Horst Seehofer, Вице-Канцелар на Германија, Министер за внатрешни работи и Лидер на владејачката ЦСУ, Antonio…

Posted by Hristijan Mickoski on Thursday, 8 November 2018

Делегацијата на ВМРО ДПМНЕ на Конгресот учествува со 4 делегати со право на глас, предводена од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, потпретседателот Александар Николоски, секретарот за меѓународна политка Влатко Ѓорчев и советникот за меѓународна политика на претседателот, Тимчо Муцунски. Делегацијата учествува и на Политичкото Собрание на ЕНП.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, учествува и на Самитот на лидери на EPP на кој учествуваат премиери и шефови на опозиција од членките на ЕРР и на кој ќе оствари неколку работни средби и состаноци со негови колеги.

Претходно «
Следно »