August 14, 2020, 11:08 pm

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

Поврзано

Македонија означена како високо pизичнa: Американскиот Центар за јавно здравје пpeдупредува да се избегнува патување во Македонија

Американскиот центар за јавно здравје ги предупредува американските државјани да избeгнуваат патување во Македонија. Нашата држава е сместена во нajризичната...

Учебната година нема да започне на први септември…

Заменик-министерката за образование и наука Елизабета Наумовска изјави дека очекуваат пролонгирање на почетокот на учебната година со цел законско...

Костов: Ова е политички театар, Заев покажа отcyство на елементарна политичка култура

Во вечерашната „Само вистина“ на Канал 5 Телевизија, аналитичарот Сотир Костов во однос на целокупната состојба во државата рече...
- Advertisement -

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше во изминатите три години. Додека се намалуваше продуктивноста на работникот се зголемуваа примањата, бидејќи се интервенираше со некои репресивни методи кон бизнис заедницата. И на тој начин се намалуваше продуктивноста, се зголемуваше практично платата. Не, ние зборуваме за природен раст на вработеноста и природно намалување на невработеноста. Но знаете во економијата а и искуството тоа го вели за да имате здрава и да имате силна економија, и да дојдат луѓе кои што ќе инвестираат во државата или домашни инвеститори кои што ќе инвестираат во производни процеси треба да имате функционална правна држава”, нагласи претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што гостуваше во емисија на телевизија 24.

Мицкоски додаде ако луѓето се чувствуваат дека нема правна сигурност за нивните инвестиции, ако гледаат дека внатре во државата системот не функционира во правна смисла на зборот тогаш тие нема да се чувствуваат комотно и нема да инвестираат во државата. Затоа правната сигурност и правна држава се главен предуслов за здрава економија.

„Главен предуслов е да имаме функционална правна држава, нешто што за жал изминативе 30 години полека се конвертира од некои транзициони времиња, па потоа прејдовме во т.н. Сваровски судство денеска е Луј Витон судство и обвинителство, сето тоа создава една голема мешаница и луѓето не се чувствуваат сигурно да инвестираат”, појасни Мицкоски.

Latest News

Македонија означена како високо pизичнa: Американскиот Центар за јавно здравје пpeдупредува да се избегнува патување во Македонија

Американскиот центар за јавно здравје ги предупредува американските државјани да избeгнуваат патување во Македонија. Нашата држава е сместена во нajризичната...

„Нoж во гpб за сите муслимани“: Турција и Иран со оcтра реакција за мировниот договор меѓу Обединетите Арапски Емирати и Израел

Турција и Иран денес остро го осудија регионалниот ривал на Обединетите Арапски Емирати за нејзината одлука за нормализирање на дипломатските односи со Израел и...

Колку заработува Путин?

Рускиот претседател Владимир Путин заработи 133.400 долари во 2019 година, а премиерот Михаил Мишустин 249.700 долари, според официјалните податоци објавени на веб-страницата на...

Шaмар за САД: Чешка oдби распоредување на американските трупи на нејзината територија

Чешките власти не гледаат причина за распоредување американски воojници во нивната земја, им рече на чешкиот премиер Андреј Бабиќ пред новинарите пред почетокот на...

(Видео) Ekcплодираше склад за оpyжје во суданскиот главен град Картум

Силна еkcплозија одекна вечерва во складиште со opyжје во суданскиот главен град Картум, соопшти суданското Министерство за внатрешни работи, додавајќи дека досега нема извештаи...

More Articles Like This