МИЦКОСКИ СО ПРЕДЛОГ ДО ЗАЕВ: Да формулираме комисија која ќе испита СЈО како ги троши платите

Поврзано

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...

ДИМИТРИЕСКА КОЧОСКА: Ребалансот на буџетот е целосно промашен

Комплетно е промашена пресметката на приходите во ребалансот на буџетот истакна техничката заменик министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска...

ДИМИТРИЕСКА КОЧОСКА: Зошто Македонија плаќа поскапа камата на кредитите од Србија?

Техничката заменик министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска во гостувањето во телевизија Алсат истакна дека соседна Србија добила заем...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашната дебата на Само вистина на Канал 5 телевизија со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кажа дека ВМРО-ДПМНЕ бара формирање на комисија која ќе има за цел детално да ги испита примањата на јавните обвинители, односно како што кажа тој има сериозни индиции за криминално трошење на парите на граѓаните.

– Она кое што ВМРО-ДПМНЕ принципиелно го бара е формирање на комисија која што ќе истражи каде до сега се потрошија 15 милиони евра, како се потрошија бидејќи имаме сериозни индиции дека начинот на кој што се трошат парите на граѓаните на оваа држава, даночните плаќачи не се сите согласно законите на Република Македонија потрошени. Имаме индиции и тие индиции ќе ги презентираме пред јавноста, потенцираше тој.

Според Мицкоски крајно непринципиелно е јавните обвинители на СЈО да зема три пати поголеми плати од јавни обвинители во редовните јавни обвинителств, при што запраша што се поразлични овие обвинители од обвинителите во Специјалното јавно обвинителсѕво.

– Второ апсолутно непринципиелно е едни јавни обвинители да бидат демонивирани виза ви други јавни обвинители односно да земаат три пати поголеми примања. Јас верувам дека и во постојното јавно обвинителство имаме потенцијал и капацитет човечки кој што може да направи сериозна истрага и да докаже дали има индиции или нема за сторен криминал. Зошто тие луѓе да се три пати помалку платени од овие луѓе кои што се во СЈО Овие помалку вредат , учеле различен факултет, имаат подруго искуство. Не, и на крајот од денот законот за СЈО е многу јасен, после завршување на мандатот тие се враќаат во рамките на јавното обвинителство, вели Мицкоски.

Актуелно

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на продолжен викенд во некој од...

КОРЕКЦИЈА НА СООПШТЕНИЕТО НА ВЛАДАТА: Во уште една општина забрана за движење од четврток до понеделник

Во продолжение на 60-тата седница што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, со цел брза...

ИСКЛУЧОЦИ ОД ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ: Полицискиот час не важи за овие категории на физички и правни субјекти

Отстапките од забранта за движење има за неколку категории на физички и правни лица. Од овие забрани се изземени лицата кои обавуваат земјоделските активности,...

(Видео) ДЕТАЛИ ОД ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Карантин за дел од државата, забрана за одење на гробишта за целата земја

Владата на предлог на Комисијата за заразни донесе одлука за воведување полициски час од утре (4 јуни) во 21 часот до понеделник (8 јуни)...

Повеќе вести