Мицкоски: Ќе има политички попис без јавна методологија со двоен потпис на кадар на СДСМ и кадар на ДУИ

Поврзано

Заев цeлосно ја ykинува позицијата на Шекеринска

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев планира целосно да ја укине позицијата заменик-претседател на партијата што во моментот ја извршува...

Мизрахи: СДСМ и власта нека си погледнат во дворот и нека се запрашаат зошто мнозинството е такво какво што е

Во вечерашното издание во емисија „Патот кон" на ТВ Алсат М гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи...

Први сме по cмpтнocт, последни по имyнизација: Албанската опозиција бара остaвки од Венко Филипче и Илир Хасани

Следејќи го темпото на вакцинација на населението во Македонија и споредувајќи го тоа со европските земји, дури и оние...
- Advertisement -

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва во Дневникот на Сител телевизија, во врска со законот за попис истакна дека во собранието се гласа закон чија методологија за спроведување попис никој не ја знае, како и дека истиот е политички со двоен потпис на директорот кадар на СДСМ и заменик директорот кој е кадар на ДУИ.

Имаме двоен потпис, кажете ми која е втората држава во светот која има двоен потпис за ваква операција, да веруваме дека е чесна намерата зошто е потребен двоен потпис и кој вели дека треба да имаме – праша Мицкоски.

Мицкоски праша зошто дата базите кои треба да се користат при пописот не се ставени во законот, ниту пак се во Службен весник, како и тоа зошто е потребен двоен потпис на директорот кој е кадар на СДСМ и заменик директорот кој е патем ставен пред неколку месеци и е кадар на ДУИ, ако оваа операција е статистичка.

-Ние гласаме закон чија методологија не ја знаеме, еве јас не ја знам, затоа што не е излезена во Службен весник, затоа го дадовме предлогот за отисок од прст, затоа што ние попишуваме резидентно население, а се знае како се прави пописот – објасни Мицкоски.

Latest News

Сeрија зeмјотреси во Грција нaјсилниот 4,1 степен

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала вечерва ја потресе Грција, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Flash.gr“, Обединетата...

More Articles Like This