МИЦОТАКИС НАЈВЕРОЈАТНО ЌЕ БИДЕ ИДНИОТ ПРЕМИЕР НА ГРЦИЈА: Неа Демократија води со речиси 10 проценти пред Сириза

Поврзано

ВО АВТОБУС САМО СО МАСКА, БРЕМЕНИ И ХРОНИЧНО БОЛНИ ОСТАНУВААТ ДОМА: Ова се одлуките донесени нa денешната владина седница

Владата на Република Македонија на денешната 58-ма седница ги разгледа и ги усвои Протоколот за утврдување на процедурата за...

НАСКОРО СЕ ОТВАРААТ ГРАДИНКИТЕ?: Владата го усвои протоколот за работа на градинките во вонредна состојба

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за труд и социјална политика го усвои протоколот за функционирање на...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион...

– Договорот од Преспа е на шестото место меѓу факторите кои би имале влијание врз гласањето на Грците на претстојните евроизбори во недела според истражувањето на јавното мислење спроведено од агенцијата „Капа Research“ за весникот „Етнос“, јави дописничката на МИА од Атина.

На анкетираните им биле понудени 13 конкретни одговори, од кои требало да изберат најмногу пет во однос на факторите кои би влијаеле на денот на гласањето.

„Разврската во скопското прашање и Договорот од Преспа“ е на средината на листата со 29%.

За повеќе од половина испитаници (52%), најголемо влијание има економската ситуација на земјата, текот на Грција во Европа е вториот најважен фактор (40%), а потоа следат бегалцкото/ мигпантското прашање (35%), личната идеологија (35%), текот на ЕУ и ппедизвиците со кои што се соочува (32%), па дури потоа е Договорот од Преспа.

Во однос на распоредот на силите на грчката политичка сцена во пресрет на европските избори според истражувањето објавено во денешното издание на весникот „Етнос“, опозициската Нова демократија има предност од 3.4% во однос на владејачката СИРИЗА.

Во анкетата на агенцијата „Metron Analysis“ за грчката телевизија „Алфа“ разликата меѓу двете партии е двојно поголема од онаа објавена во „Етнос“ и изнесува 7.2%

Она што е заедничко за двете последно објавени анкети е дека ќе се води тесна битка за третата позиција меѓу Движењето на промена и Златна зора. Разликата меѓу овие две партии е само 0.6%. Според истражувањето за „Етнос“, Златна зора е на третата позиција (6.9%), а според она за ТВ „Алфа“, Движење на промена (5.6%).

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести