January 16, 2021, 10:27 am

Мишел: Потребен е договор за пандемии во иднина

Поврзано

Даштевски: Во ДИК ќе се работи само стручно и професионално

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) денеска дадоа свечени изјави пред претседателот на Собранието Талат Џафери, што се поклопи...

Новинapкaтa Тpajковска: Се уште не можам да ја свapaм во глaвaтa фyнкциjaта на Љупчо Николовски

Новинарката на емисијата Топ Тема на ваша страна Оливера Трајковска жестоко реагира на именуваните функции на високите претставници на...

(Фото) Ове се деталите од пpecтpeлkaтa пред Градската бoлницa

Денеска во 13.04 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред деловен објект во с.Љубош бил нарушен јавниот ред...
- Advertisement -

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел предложи меѓународен договор за пандемии во рамки на Светската здравствена организација (СЗО).

– Бројот на епидемии е зголемен во претходните децении. Знаевме дека светот не е имун на голема пандемија. Сепак, фатени сме неподготвени. Тоа е еден вид неуспех и мораме да извлечеме поука од тоа, истакна Мишел.

Според него, „огромното достигнување во развојот на вакцините за помалку од една година, наместо вообичаените десет години, се должи на глобалната соработка без преседан и мобилизација на научната заедница и индустријата, на кои властите им пружија потребна поддршка и финансирање“.

Тој предложи оваа мобилизација и меѓународна солидарност да бидат основа на новиот меѓународен договор во рамки на СЗО за лекување при идни пандемии.

– Принципот за универзален пристап кон новите вакцини против Ковид-19 е од клучно значење. Наша цел мора да биде гаранцијата за пристап до вакцини, лекување и тестови за идните пандемии. Тоа треба да се внесе во договорот, нагласи Мишел.

Latest News

Се биpa нacлeдникoт нa Меркел: Eвe кoи ce вo тpкaтa

Пандемијата со коронавирусот ја принуди ЦДУ да одржи изборно собрание во дигитална форма Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела...

More Articles Like This