МИЈАЛКОВ И ВЕРУШЕВСКИ СЕ ВО КОАЛИЦИЈА: „Bpaнa на вpaнa oчи не вaди“, а по денешното cвeдoчeње на Веруш тоа и се потврди

Поврзано

ДАЛИ ГЕРМАНИЈА ЗНАЕЛА ЗА КОРОНАТА УШТЕ ВО 2012 ГОДИНА?

Ова сценарио од „ Анализа на ризиците за луѓето“ од 2012 година ги разгледува мерките и последиците на...

Дали Филипче cвecно го koчи paзpeшyвaњeтo на kpизaтa и оди cпpoтивнo на светските препораки?

Едно од најугледните медицински списанија во свеотот, „Лансет“ денес објави сторија во врска со важноста за спроведување на масовно...

СВЕТОТ НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ИСТ: Траорно „писмо од иднината“ на италијанската писателка Франческа Меландри

Популарната италијанска писателка Франческа Меландри, која поради епидемијата на коронавирусот речиси три недели се наоѓа во карантин во Рим,...

„Врана на врана очи не вади“ – вака беше насловен еден од текстовите кои денес ги прочитав а во врска со денешното сведочење на Зоран Верушевски на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“. И, не би можел а стопроцентно да не се согласам со насловот на текстот, но морам да додадам уште една народна мудрост. Денес, Вершуевски и Мијалков извадија пушка и пукаа на „мртов Германец“

Фото: Слободен Печат

 

Ако на рочиштето пред две недели по истиот предмет Верушевски објаснуваше, а со тоа и речиси ги декласираше сите докази на СЈО во врска со предметите кои произлегуваат од нелегално прислушкуваните материјали, кои во облик на „бомби“, војаерски ги објавуваше Зоран Заев, денес професорот и советникот за безбедност на премиерот апсолутно го амнестираше Сашо Мијалков од било каква одговорност во случајот со нелегалното прислушкување.

Пет години макотрпна камања, милиони фрлени во пропаганда за да се демонизира ликот и делото на Сашо Мијалков, за денес Верушот да ги пушти низ вода. Да, низ вода во тоалетна шоља.

Ниту збор за претходното сведочење кога првиот разузнавач на премиерот објаснуваше дека токму Зоран Заев и неговата СДСМ „страотно ги модифицирале“ прислушкуваните разговори со што речиси ги ослободи сите обвинети од СЈО.

Наместо да одговори на прашањата кои му ги поставуваше обвинителката Ристовска, Верушевски држел предавања по безбедност. Ама, клучен беше моментот кога пукаа по „мртвиот Германец“ и тоа со празна пушка.

„Со тешко срце ќе го споменам оној што според мене требаше да биде првоосомничен, поранешниот премиер Никола Груевски. А, СЈО ќе треба да објасни зошто не е осомничен“, потенцираше Верушевски по молбата на судијата да ги именува луѓето за кои зборува, пренесува „Призма“.

И ваквото менување, односно игнорирање на претходното сведочење во истиот предмет за оние кои ги следат процесите не доаѓа со големо изненадување. Уште минатата недела премиерот Заев ја упати јавноста да слуша што има да каже Веруш во следното сведоштво, знаејќи дека „врана на врана очи не вади“, нели.

Е сега бил крив Груевски. Да, најлесно е така. Груевски не е тука, нема од што да се плашиш – удри.

Додека го пишував текстов беше објавена и реакција на порталот „Лидер“ која се повикува на високи извори во ВМРО-ДПМНЕ. Реакцијата гласи дека ако досега имало сомнеж дека Мијалков и Заев се во коалиција, денешното сведочење тоа го потврдува.

-Ако до денес имаше било каков сомнеж дека Сашо Мијалков е во соработка со Заеви, од денес нема ни најмала… Верушевски со двете сведочења и пред некоја недела и сега практично го амнестираше Сашо Мијалков за прислушувањето иако на сите им е јасно дека како екс директор на УБК одговорноста е диреткно негова. – вели за „Лидер“ високиот извор од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Затоа и почеткот на текстот е „Врана на врана очи не вади“.

Мијалков беше исклучен од ВМРО-ДПМНЕ, поради тоа што му се натовари дека во дослух со власта организирал 8-те пратеници од оваа партија да глсаат за промена на името.#

 

А.Митовски

Актуелно

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

Повеќе вести