Ми беше како татко: Неда Уkpaден се збогува со Тозовац

Поврзано

Пандемијата го одложи јубилејниот 20 OFFest

Годинашното јубилејно 20-то издание на OFFest нема да се одржи во планираните термини од 2 до 6 јуни годинава. Како...

(Видео) Почина човекот меме – човекот кој го насмеа целиот свет

Човекот кој, веројатно, секој што користи социјални мрежи, го видел барем еднаш - Хуан Хоја Борја почина на 65-годишна...

(Видео) Катарина Ивановска проговори за врската со Перо Антиќ: „Среќни сме заедно“

Моделот Катарина Ивановска ја призна врска со некогашната НБА ѕвезда, а сега претседател на кошаркарската федерација на Македонија, Перо...
- Advertisement -

Српската пејачка Неда Украден го обожаваше Предраг Живковиќ Тозовац, кој почина денеска на 86 – годишна возраст од последиците од коронавирусот.

Со голема тага се присети на последните разговори со пејачот и неговата сопруга Мима, но и на времето кога таа за прв пат се преселила во Белград и кога тој ѝ помогнал, како што вели, како нејзин татко.

Тој не беше само најдобриот пејач и колега, туку и мој пријател, и кој многу го ценев како автор и како пејач, голем шармер и господин. Се знаеме од 1972 година, кога потпишав договор со белградската естрада, а покрај него, таму беше и Лепа Лукиќ и многу други пејачи. Кога во 1992 година ги изгубив семејството, родителите и семејството, Тозовац ми беше татко и пријател, ми се најде за сè и тоа никогаш не можам да го заборавам, изјави Неда Украден.

Таа додаде дека она што е прекрасно е што Тозовац остави големо наследство во ноти, песни и текстови што ги имаше напишано.

Ќе остане дел од сите нас засекогаш. Тој секогаш ги славеше љубовта и жената, а не кафаната. Тоа секогаш беа очите на жената и љубовта, заклучи Украден.

Latest News

Јенс Шпан: Пaтyвaњaтa вo ЕУ ќe бидaт мoжни и бeз пoтвpдa зa вakцинaциja

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан смета дека летниот одмор во рамките на Европската унија ќе биде можен и...

More Articles Like This