October 23, 2020, 12:19 am

МК „хотел Мериот“, Телма и Заев – тоа е коалицијата

Поврзано

Македонија треба да се подели помеѓу Бугарија и Косово, сугерираше американскиот конгресмен уште во 2017

Македонските власти го искажаа својот peволт од коментарите на конгресменот на Соединетите држави Дана Рорабакер, кој изјави за албанска...

Стразбур не почнува постапка која не може да ја добие, Маричиќ ќе мopа да се извини за прогласувањето на добрата вест за лaжнa

Судот во Стразбур не почнува постапка ако нема направено проценка дека процесот ќе го добие, велат правните експерти, додавајќи...

Мицкоски на дневен ред ја стави иницијативата за вонреден конгрес: Централниот комитет едногласно ја отфрли иницијативата

Седницата на Централниот комитет започна со говор на претседателот Христијан Мицкоски на кој направи ретроспектива на целокупното раководење со...
- Advertisement -

Во интервју кое на социјалните мрежи на големо се коментираше поради непрофесионалноста на водителот, еден долгогодишен новинар постави лош пример како за неполн час може да се загуби тешко стекнатиот интегритет.

Обидот да се манипулира со информација која е јавно достапна, а и самиот новинар ја искористи како прилог во емисијата, е најблаго кажано површно, или во крајна линија – сервилно.

Сервилно, но кон центар на моќ кој има интерес гостинот да биде декласиран.

Информацијата дека во новиот статут на ВМРО-ДПМНЕ постои одредба со која се предвидува исклучување на партиски членови поради различни јавни ставови од оние на Извршниот Комитет, Претседателот на партијата и органите на партијата, е ноторна лага.
Овој обид за манипулација беше брзо демистифициран, откако во прилог на новинарката која го водеше интервјуто со Христијан Мицкоски можеше да се забележи дека таква одредба не постои.

Навистина е тажно кога долгогодишен новинар, за нешто помалку од еден час ќе си го загуби сопствениот интегритет. МК „Хотел Мериот“, Заев и Телма се една иста коалиција.


А.Митовски

Latest News

Македонофoб и бугарофoб поставен за директор на Управата за развој и унапредување на јазиците, инаку кум на Српче

Владата денеска ја разреши од должноста Славица Тодорова, директор на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците...

Полицијата пpekина свадба со 200 гости во Арачиново

Вечерва околу 21:30 полициски службеници и пазарната инспекција прекинале свадба во угостителски објект во с.Арачиново, дознава Канал5. Во објектот затекнати се околу 200 лица, а...

Косово втор ден без cмpтeн случај од ковид-19

Втор ден по ред во Косово не е забележан ниеден dмpтен случај на зaрaзен од Ковид-19, така што бројот на жpтви на епидемијата останува...

(Видео) Каракачанов со дрзok коментар му одговори на дeмонcтрaнт кој побара ocтавка од него

Ти може да не си ја сакаш мајка ти, со овие зборови вицепремиерот и министер за одбрaна на Бугарија, Красимир Каракачанов, му се обрати...

Словенија воведува нajcтроги мерки по алapмантната бројка на новозaболeни

Словенија од сабота ќе воведе нови рecтриктивни мерки за спрeчување на ширењето на кopонавирусот меѓу населението. Премиерот Јанез Јанша денеска најави зaтворање на сета...

More Articles Like This