МЛАДИНСКАТА НЕВРАБОТЕНОСТ НАЈВИСОКА ВО РЕГИОНОТ И ЕВРОПА: Автобуси полни со млади си заминуваат од Македонија

Поврзано

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на

Ппретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва оодржа средба со жителите на Велес. Неговото обраќање во живо проследете го https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/514062505954197/

Случајот Реkет е класичен пример за режијата која постои во правосудството од страна на власта

Тимчо Муцунски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за пратеник во Првата изборна единица и меѓународен секретар на партијата, на вечерашната дебата...

Секој што се обидува да го негира фактот дека Гоце Делчев е Македонец, се обидува да го фaлсифиkува коренот на Македонецот

Тимчо Муцунски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за пратеник во Првата изборна единица и меѓународен секретар на партијата, на вечерашната дебата...

Младите во Македонија во се поголем број ја напуштаат државата и заминуваат да работат и живеат во странство. Секоја недела полни автобуси со млади луѓе со карта во еден правец како од внатрешноста така и од Скопје заминуваат правец Западна Европа, велат од ВМРО-ДПМНЕ во врска со изјавата на Јон Фрчкоски кој денеска кажа дека кавлитетните младински политики на владата придонеле за намалување на стапката на невработеност.

„Од големата успешност на Заев, скоро 20.000 Македонци годишно од кои повеќето млади луѓе добиваат работна виза за работа во Германија. Иста е ситуацијата и со Швајцарија, Австрија, Шведска и други држави од Европа. Училиштата низ целата држава се се попразни. СДСМ ветуваше враќање на иселените, не само што не ги врати, туку и го забрза иселувањето“, се наведува во партиската реакција.

Во неа се додава и дека младинската невработеност во Македонија е највисока во регионот и во Европа.

„СДСМ не направи ништо за младите иако имаше повеќе од две години време. СДСМ треба да си замине. Метлата треба да почне од Заев, па надолу“, велат од опозициската партија и додаваат дека клучната метла во институциите ќе биде кога ВМРО-ДПМНЕ ќе ја добие поддршката од граѓаните и ќе формира нова влада.

Актуелно

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

Повеќе вести