August 12, 2020, 2:10 pm

Ммм…Чоко ролат со банана кој не се пече, готов е за 10 минути, а потребни ви се само неколку состојки

Поврзано

Нajдoбpиoт peцeпт зa вaфли co интeгpaлнo бpaшнo

Предлог што да подготвите за појадок. - Потребни состојки: Шолја бело брашно, шолја интегрално брашно, 4 лажици прашок за печиво, лажица...

Цаpckа пита готова за миг

Одличен рецепт за царска или шпанска пита. СОСТОЈКИ: 3-4 кисели краставички 1,5 кисела пиперка 150 гр салама 150 гр кашкавал 5 јајца 200 мл јогурт 180 мл...

Дали сте пробале Гаспачо? – Шпанска супа со домати

Превкусна, брза и лесна шпанска супа. Состојки: 900 грама домати, 2 краставици, 1 црвена пиперка, 1 чешне лук, 2 лажици оцет,...
- Advertisement -

Ова е многу вкусен десерт за чие приготвување ви се потребни само неколку состојки, а готов е за многу кратко време.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

200 г мелени бисквити
3 лажици растопен путер
4 полни лажици нутела + 3 лажици за премачкување
млеко по потреба (50-100 мл)
3-4 лажици изматена слатка павлака
1-2 банани

За декорација: нутела и бело чоколадо или по желба

ПОСТАПКА:

Бисквитите сомелете ги. Путерот растопете го и оставете го малку да подизлади. Во еден сад ставете ги мелените бисквити, па во нив додадете 4 полни лажици нутела и растопен путер, па убаво промешајте за да се изедначи смесата.

Постепено додавајте по малку млеко, по потреба за да на крај добиете ровко тесто кое може да се формира.

Смесата префрлете ја врз проѕирна фолија, покријте ја со друго парче фолија и со помош на оклагија формирајте кора со форма на правоаголник. Смесата е ровка, па може да си помагате со раце.

Врз половина од кората нанесете шлаг од изматена слатка павлака и убаво распоредете. Врз втората половина од кората премачкајте 3-4 лажици нутела. Ставете излупена банана, па со помош на фолијата започнете да го виткате ролатот.

Latest News

Аpcовски му го „плecна“ на Зaeв: Heмaш мнозинcтвo

-Читам вести каде што СДСМ брифираат дека нивниот Стево ќе им даде мандат да преговараат, противуставно, за да врати...

(Видео) Aдeми одгoвори на прашањето што ги мaчи сите – Што ако на училиште дете се зapaзи од Koвид 19?

Министерот за образование на денешната прес-конференција говореше за опциите кои ги разгледува министерството кога станува збор за почеток на новата учебна година и протоколите...

Зaeв го лaжe Пендapовски, нeмa мнозинcтвo – Axмети демантиpa дека има договор за Влада

Шефот на државата Стево Пендаровски постапува согласно претходната пракса, но не е постигнат договор за коалицирање со СДСМ, велат за Сител извори од преговарачкиот...

Пapиcкиoт мapaтoн oткaжaн пopaди пaндeмијaтa на кoрoнaвиpyc

Организаторите на парискиот маратон решија да не го одржат натпреварот оваа година заради пандемијата на коронавирус. Натпреварувањето првично требаше да се одржи на 5 април,...

Нoвoзaрaзeнитe во Нов Зеланд ги з6yниja влacтитe – Дaли виpycoт се пpeнeл пpeкy пaкyвaњa со зaмpзнaтa хpaнa?

Властите во Нов Зеланд истражуваат дали новите случаи на коронавирус, кои по 102 дена беа регистрирани во земјата, се резултат на увезени пакувања со...

More Articles Like This