МНР на Ocмани ги ocyди нaпадите на Xaмас врз Израел

Министерството за надворешни работи со кое раководи Бујар Османи од редовите на ДУИ се придружи на официјален Брисел во осудата на неселективните напади на палестинската организација Хамас врз Израел.

Македонското МНР го реобјави твитот на шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во кој таа го осудува однесувањето на Хамас.

-Многу сум загрижена од ситуацијата во Израел и Газа.

Јас ги осудувам неселективните напади на Хамас врз Израел.

Цивилите од сите страни мора да бидат заштитени.

Насилството мора да заврши сега”, пишува во пораката за јавноста што ја реобјави министерството што го води Османи.