Модуларната болница во Штип се крева со вонредна брзина

Поврзано

Уште еден лекaр ја зaгyби битkaта со kopонавирусот

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на Фејсбук објави дека почина лекарот д-р Сенат Грбовиќ, од компликации со коронавирусот. Работел...

Утре ќе се вакцинираат пратениците

Во А1 СЦ Борис Трајковски утре ќе се вакцинираат пратениците од Собранието на РМ, како дел од критичната инфраструктура...

Груевски најави нова фабрика на Кемет Електроникс во Македонија

Деновиве, се очекува Кемет Електроникс кои веќе 7-8 години имаат фабрика за електронски компоненти во автомобилската индустрија во ТИРЗ...
- Advertisement -

Модуларна болница во штипската Клиничка болница се крева со забрзани рокови. Нејзиното пуштање во употреба наредниот месец за пациентите заразени со коронавирусот, на кои им треба болнички третман ќе ги одмрзне и европските пари за реконструкцијата на зградата на Инфективното одделение. По пуштањето во употреба  во 80 тите години на минатиот век во неа наредната година ќе има посериозни градежни зафати.

Првата фаза од реконструкција со пари од фондовите ан ЕУ чини околу 200.000 евра, фирмата е избрана и во март требаше да почне со реконструкцијата, но пандемијата изминатите 10 месеци не дозволи да се реализира проектов.

Ова ќе биде шанса болничките соби да имаат и централен довод за кислород, наместо да се користат тешките боци со кислород.

Во меѓувреме штипскиот Ковид центар го зголеми и бројот на болнички кревети, со адаптирањето на одделот за Анестезиологија за тешките пациенти.

Ѓеорѓиев најави дека по завршувањето на изборите во Штип, наредните денови ќе се распише и конкурс за вработување на 17 лица, одобрен од министерствата пред изборите за градоначалник.

Ќе се вработуваат медицински сестри, физиотерапевти, болничари и еден стоматолог. Огласот не предвидува прием на лекари.

Latest News

Сeрија зeмјотреси во Грција нaјсилниот 4,1 степен

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала вечерва ја потресе Грција, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Flash.gr“, Обединетата...

More Articles Like This