September 21, 2020, 5:32 pm

Морачанин ќе ја наследи Поповска на чело на ДОМ

Поврзано

Силјановска Давкова: Bлacтa нe мoжe дa гo мeнyвa Зaкoнот за ocнoвнo oбpaзoвaниe бeз дeбaтa

Зборуваме за измени на Закон за основно образование и тоа е многу важно, а власта нема слух дека е...

Филипче ја злoyпoтpeби дoвepбaтa на лeкapитe: Haпaдитe cтaнyвaaт ceкojднeвиe

Венко Филипче ги излажа лекарите и медицинските работници. Додека Филипче е министер се случија десетина физички напади врз лекари...

СДСМ и нејзините коалициони партнери можеби зaбopавиле, но опoзицијата не зaборава за ветеното, неcтореното, а излaжаното

Септември поминува а од третиот пакет на мерки за подршка на стопанството од страна на влатада „ни ал, ни...
- Advertisement -

Кадровата комисија на ДОМ ја поддржа актуелната пратеничка Маја Морачанин за кандидат за претседател на партијата, како предлог од општински организации, МОДОМ, Форумот на жените и Извршниот одбор, по што предлогот ќе оди на конечно утврдување пред Централниот одбор, последен пред Конгресот на 28 октомври 2018 година, информираат од партијата.

Морачанин има дваесет годишно работно искуство во приватниот здравствен сектор, водејќи сопствена ординација за физикална медицина и рехабилитација како специјалист физијатар. Таа е дел од ДОМ е од самиот почеток, така што била активистка и потпретседателка на општинската организација во Карпош, потпретседателка и претседателка на Форумот на жени, портпарол и член на Извршниот одбор на партијата.

Доколку биде избрана на претстојниот конгрес на ДОМ, како што се очекува, таа треба да ја наследи долгогодишната претседателка Лиле Поповска, која претходно побара партиските колеги да не ја кандидираат за уште четврти претседателски мандат.

Latest News

Жителите на улица „Вocтaничка“ утре без вода

Без вода утре од 8 часот ќе останат корисниците од улицата Вocтаничка во Скопје. Како што соопшти Јавнто претпријатие Водовод...

Одбиeни амандманите на ВМРО-ДПМНЕ за обезбедување на компјутери за децата кои немаат

ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа воздржано за измените на законите за основно и средно образование, соопшти пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска. Ваква одлука донеле поради тоа што...

Тешко повpeдени две лица во сообраќајна нecреќа кај Радовиш

Вчера на патот Струмица – Радовиш се случила сообраќајка во која двајца се тешко повpeдени. Како што стои во соопштението од МВР: На 20.09.2020 во...

Ќе ѝ плаќаме на Грција 35.000 евра годишно за да го чува македонското небо…

Меморандум за забрзување на процесот на интеграција на Македонија во ЕУ; Меморандум за формирање на Координативен комитет за економска соработка и Техничка спогодба за...

Столтенберг oбвинyвa: Пaндeмијатa се користи за да се ослабне НАТО

Пaндeмијата од Ковид-19 се користи во обид да се оcлаби НАТО, изјави генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг на настан организиран од Центарот за...

More Articles Like This