Москва до ЕУ: “Ja пpoпyштивтe мoжнocтa”

Поврзано

Украинската apмиja го гpaнaтиpaше Доњецк

Украинската армија ги гранатираше предградијата на Доњецк, изјави претставникот на самопрогласената Народна Република Донецк во Заедничкиот центар за контрола...

Нема вакцини од „пријателска Европа“: ЕУ нема да извезува вакцини додека не се исполнат потребите на унијата

Претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, предупреди денеска дека другите земји на ЕУ можат да го блокираат...

Рамноправност на дело: Платите на жените во ЕУ се за 14 отсто пониски од платите на мажите

Европската агенција за статистика објави дека бруто заработката на жените во ЕУ за еден час е во просек 14,1...
- Advertisement -

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека новонајавените санкции на Европската Унија против Русија се нелегални и дека предизвикуваат разочарување во Москва.

Министрите за надворешни работи на ЕУ претходно вчера се согласија дека Брисел ќе воведе санкции за четворица високи руски функционери блиски до претседателот Владимир Путин, како одговор на притворот за лидерот на руската опозиција, Алексеј Навални.

Во соопштението на руското Министерство за надворешни работи се вели дека ЕУ ја пропуштила можноста да го промени својот курс кон Русија.

Претседателот на Комитетот за меѓународни работи на Државната дума на Русија, Леонид Слуцки, вели дека новите санкции на ЕУ нема да останат без одговор од Русија, пренесува ТАСС.

„Санкциите на Европската унија поради случајот Навални ќе бидат уште еден чекор кон деградација на односите со Русија“, изјави Слуцки пред новинарите.

Latest News

Внукот на Тито осудена на зaтвоpcка kaзнa за дело старо 30 години

Еден од внуците на поранешниот доживотен претседател на СФРЈ, Јосип Броз Тито, бил осуден во отсуство на осум месеци...

More Articles Like This