Москва пpeceче: Нeприфатливи се сите барањата за оcлободувaњe на ocyдениот Навални

Поврзано

Русија почна со производство на вакцината „Спутник“ во форма на спреј за нос

Заменик-градоначалничката на Москва за социјален развој, Анастасија Ракова, соопшти дека е развиена назална верзија на вакцината против корона вирусот...

Русија со остра реакција за блokирањето на руските твитер профили

Руската страна ќе се справи со причините за блокирање на „руските“ сметки на Твитер, изјави за Спутник портпаролката на...

(Видео) Путин и Лукашенко заедно на скијање

Претседателите на Русија и Белорусија, Владимир Путин и Александар Лукашенко, по преговорите во Сочи, заминаа на скијање во Краснаја...
- Advertisement -

Русија ги смета за неприфатливи барањата за ослободување на осудениот блогер Алексеј Навални, се наведува во соопштението на руското Министерство за надворешни работи во врска со уште една антируска санкција на Европската унија.

„Ние веруваме дека неправедно и апсурдно барање што постојано се слуша за ослободување на државјанин на Руската Федерација, кој беше осуден од руски суд за економски престапи на територијата на нашата земја во согласност со рускиот закон, се категорично неприфатливи “, се вели во изјавата.

Исто така се додава дека Советот на Европската унија „донесе погрешна одлука“ да воведе санкции за Москва во услови на невидена антируска информативна атмосфера.

Министерството додава дека разочарувачка е одлуката на Советот на министри за надворешни работи на ЕУ за подготовка на нови санкции против Русија.

„Разочарувачки е што Советот на министри за надворешни работи на ЕУ донесе одлука на 22 февруари под измислен изговор да подготви нови незаконски еднострани ограничувања за руските граѓани“, се вели во соопштението на руското Министерство за надворешни работи.

Исто така се додава дека, спротивно на логиката, Брисел прво донесува политичка одлука, а потоа произволно избира кандидати за истата.

„Почитувајќи ја дисциплината на блокот и антируските стереотипи, Брисел инстинктивно повторно го притиска„ копчето “на неактивните санкции. „Наспроти логиката, прво се носи политичка одлука, а потоа се планира произволен избор на кандидати за истата“, се вели во соопштението.
Министерството додаде дека воспоставувањето нелегитимни инструменти во надворешниот политички арсенал на ЕУ – ултиматуми, притисок и санкции – може да предизвика само жалење.

„Преправајќи се дека ја играат улогата на независен пол на глобалната сцена, се чини дека Европската унија целосно заборави дека тоа може да се постигне само врз основа на почитување на партнерите, принципот на немешање во внатрешните работи и строго придржување на меѓународното право “, се вели во соопштението на Министерството.

Претходно, високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Хосеп Бореj, потврди дека министрите за надворешни работи на ЕУ се согласија на состанокот во Брисел во понеделникот да ги прошират личните санкции против Русија поради ситуацијата околу Навални .

Latest News

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

More Articles Like This