МОСКВА: Сергеј Лавров прими турска делегација на чело со Чавушоглу

Поврзано

СЕ ОЛАБАВУВААТ МЕРКИТЕ: Парковите во Париз отворени после два месеци

Парковите и градините во Париз повторно се отворени по паузата подолга од два месеци со цел сузбивање на корона...

ИСПИШАНА ИСТОРИЈА: НАСА успешно ја лансираше ракетата на Илон Маск со двајца астронаути

Ракетата на Илон Маск со двајца астронаути, беше успешно лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида. Ова означува нова...

МУ УДРИ КОРПА: Меркел го отфрли повикот на Трамп за самитoт на Г7

Германската канцеларка, Ангела Меркел, ја одби поканата од американскиот претседател, Доналд Трамп, за учевство на предвидениот самит на Г7...

Министерот за надворешни на работи на Русија, Сергеј Лавров, како дел од руската делегација што денеска во Москва ја пречека делегацијата од Турција, претставена од шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу, министерот за одбрана Хулуси Акар, шефот на разузнавачката служба (МИТ), Хакан Фидан и портпаролот на турското Претседателство, Ибрахим Калин, зборуваше за постигнатите договори, јавува Anadolu Agency (AA).

По средбата Лавров за средбата со делегацијата од Турција изјави „Постигнавме договор за координација на нашите единици, со цел отстранување на терористичка закана во Сирија.“

Лавров истакна дека на средбата станало збор и за судбината на раселените бегалци, додавајќи „Постигнавме договор дека е потребно интензивирање на заедничката работа со цел да се обезбедат потребни услови за враќање на бегалците во сопствените држави.“

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести