МОЌЕН ГОВОР НА ИЛИЕВСКИ: Паднаа маските, целото сценарио им е јасно на сите – нема да ви помине

Поврзано

(Видео) АМБАСАДА НА САД: Како и обично, Русите си играат со вистината, ни видеото не е реално

Русија си игра со вистината, а притоа не користи ни вистински снимки и фотографии, соопшти денеска американската амбасада во...

НАМЕСТО ПАРИ БОНОВИ: Здравствените работници кои се справуваа со Ковид-19 место кеш ќе добијат платежна картичка

Платежна картичка за купување на домашни производи ќе добијат и здравствените работници ангажирани за справување со Ковид-19, официјално обелодени...

ДИМИТРОВ „ПРОГОВОРЕ“ АЛБАНСКИ: Наместо Македонија стави знаменце

Вчера на социјалните мрежи се појави контроверзна фотографија, на која актуелната министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, позира до градоначалникот...

Пред неколку дена еден коалиционен партнер на Зоран Заев и потписник на Тиранската платформа го негираше постоењето на Македонскиот народ. Зијадин Села го негираше постоењето на македонската нација, химна и знаме. Тоа е лицето на албанската платформа и ниту една маска на Заев во голата борба за власт нема да ги излаже граѓаните. Паднаа маските. Вистината излезе на виделина. Целото сценарио им е јасно на сите, истакна вечерва во својот говор пред Собранието, Богдан Илиевски од За Заедничка Македонија.

17310585_10154944658645499_1658635250_o

-Почитувани граѓани на Заедничка Македонија, пред неколку дена пратеничката Месила Дода нарекувајќи ја Македонија стара албанска покраина Илирида најави референдум за независност на Илирида доколку не била спроведена тиранската платформа која неодговорни политичари безусловно ја прифатија без да мислат на иднината на земјата и пандорината кутија која ја отвараат. Или уште пострашно, знаеле во што влегуваат, но не им било важно бидејќи се што сакаат е да се доберат до власта, рече Илиевски.

Тој наглси дека не сите гласачи на СДСМ се како нивниот лидер кој качен на платформата за разнебитување на Македонија сака да ја води државата.

-Многумина од нив, патриоти кои ја сакаат Македонија исто како и сите ние, се повеќе и повеќе секој еден ден гледаат што се случува, јасно им е целото сценарио и не го поддржуваат антидржавниот став на Заев и компањоните. Не се сите неподдржувачи на власта поддржувачи на тиранската платформа. Никој не смее да го помисли тоа, рече Илиевски.

17269223_10154944558375499_1590694240_o

Илиевски подвлече дека никој не смее да помисли и дека сите Албанци, ниту пак мнозинството Албанци се Зијадин Села или Месила Дода, која пак е коалиционен партнер на Еди Рама, авторот на тиранската платформа. Никој не смее да помисли дека сите Бугари размислуваат како пратениците Џамбаски и Ковачев кои решија да го бришат македонското малцинство од Албанија и да го нарекуваат Бугарско. Никој не смее да помисли дека сите Срби размислуваат како политичарите од Србија кои нашата земја ја нарекуваат БЈРМ. Никој не смее да помисли дека сите Грци ја мразат Македонија.

-Исто така никој не смее да помисли дека Македонец кој мрази цели етникуми поради неодговорни поединци од другите етникуми ги претставува „сите Македонци“. Не, тој ја претставува само омразата во себе и на тие околу себе. Но секој има одговорност во овие историски моменти јасно и гласно да ги посочи таквите неодговорни лица и нивните луди изјави, да ги осуди и да се дистанцира од нив. Да дојде тука, меѓу нас, меѓу сите кои не сакаат поделби, федерализација и промена на сонцето кое ги грее сите подеднакво, јазикот на кој сите се разбираат, химната на војводите кои го напишале крушевскиот манифест, манифест на толеранцијата и соживотот со комшиите, манифест на обединување пред злото кое не демне сите, рече Илиевски.

17311434_10154944565925499_796912277_o

Секој човек, нагласи тој, без разлика на политичката определба или етносот, има одговорност да застане против политиките на поделби и политиките кои никогаш не носеле добро на Балканите.

-Секој човек мора да ги осуди иредентистичките изјави на политичарите кои отворено кажуваат дека сакаат да ја делат Македонија. И секој човек тоа треба да го направи без страв, бидејќи помина времето на страв. Помина времето кога можеа да не заплашуваат. Помина времето кога им проаѓаа насилничките методи со кои спроведуваат свои агенди. Овде живее горд народ, силен народ, одлучен народ кој со исправена кичма кажува: некои прашања не заслужуваат дебата, бидејќи имаат јасен и гласен одговор. Не за никакви платформи кои ја уништуваат земјата, да за македонска платформа која ќе ги брани интересите на сите граѓани на Македонија. Не за федерализација и двонационална држава, да за Заедничка Македонија на сите граѓани кои живеат во оваа земја и и мислат добро, рече Илиевски и порача:

Нема да ви помине. Црвено-жолтата линија нема да ја поминете. Да живее Заедничка Македонија!

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести