МПЦ пpoтив смена на имиња на улици

Поврзано

Ивановска апeлира: Градоначалникот на Центар да побара суспензија на Деталниот урбанистички план

Градоначалникот на Општина Центар треба да побара колку што е можно поскоро суспензија за Деталниот урбанистички план, вели во...

(Видео) Прекрасна глетка: Мечките на Бистра се разбудија од зимскиот сон

Мечките очигледно се разбудија од зимскиот сон и се во потрага по храна на брегот на реката Радика. Снимката што...

(Фото) Чyдовиштe поголемо од 2 метри извадено од водите на Тиквешкото езеро

Рибарот Глигор Чејков по 30 минутна борба на Тиквешкото езеро успеа да извлече сом, верувајте или не тежок цели...
- Advertisement -

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), на својата редовна седница, одржана на 25 февруари 2021 година, разгледувајќи ги тековните црковни активности, обрна посебно внимание врз актуелните состојби, случувања и појави и меѓу другото ја разгледа иницијативата за преименување на улиците на Град Скопје.

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква изрази загриженост за намерата да се преименуваат дел од улиците кои ги носат имињата на заслужни црковни и национални дејци.

Latest News

Џафери ја злoyпотрeби функцијата претседател на Собранието

– Пратеникот Елми Азири од Алијанса за Албанците денеска на прес-конференција изјави дека смета оти ова што се случило...

More Articles Like This