August 11, 2020, 11:48 am

Муцунски: Се обврзуваме да направиме посебни напори и да вложиме дополнителни средства во најдобра можна едукација на лица со попрeченост

Поврзано

Мигpaнтите повторно тргнaa накaj Европа, Македонија на патот

Последните информации за бројот на откриени мигранти и за инциденти во земјите од Балканот, укажуваат на зголемување на мигрантскиот...

На три недели пред почеток на учебната година уште не се знае cyдбината на учениците

Состанокот, што денеска требаше да го продолжат Комисијата за заразни болести и работната група на Министерството образование и наука,...

Вечерва coбир за спac на Универзална сала

Пред платото на Универзална сала вечерва во 20 часот ќе биде одржан собир во знак на револт откако во...
- Advertisement -

Имав прилика денеска да им ја посочам дел од проектите кои ги предвидуваме со обновата на Здружението на глуви и нaглуви лица на град Скопје.

На ранливите групи на луѓе со попрeченост им е потребно посебно внимание, за олеснет пристап во секојдневното нивно функционирање и нивна поголема инклузија, вели кандидатот за пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ1 Тимчо Муцунски.

》Предвидуваме отварање на реални компании во средните стручни специјални училишта на лица со попреченост, каде ќе овозможиме да се подготват за пазарот на трудот во реалните компании.

》ВМРО-ДПМНЕ ќе работи на формирање на (ПОП), Програма за поврзување на училиштата за лица со посебни потреби, во која ги поврзуваме училиштата со стопанските комори и АВРМ, заради олеснување на процесот на нивно вработување.

》Се обврзуваме да направиме посебни напори и да вложиме дополнителни средства во најдобра можна едукација на овие лица, во согласност со светските конвенции за заштита и промоција на правата на лицата со попреченост.

Latest News

Bkyпнo 22 лицa во Cкoпje o6винeти за нeпoчитyвaњe на здpaвcтвeнитe пpoпиcи

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлог за издавање казнен налог против две лица за кривично дело – Непостапување според...

Мигpaнтите повторно тргнaa накaj Европа, Македонија на патот

Последните информации за бројот на откриени мигранти и за инциденти во земјите од Балканот, укажуваат на зголемување на мигрантскиот прилив низ т.н. балканската рута...

Се вжeштyвa ситуацијата во Средоземното море помеѓу Грција и Турција

Турскиот брод за сеизмички истражувања „Оруч Рејс“ и понатаму е со непроменета позција, односно се наоѓа во, како што тврди Грција, грчкиот континентален гребен,...

На три недели пред почеток на учебната година уште не се знае cyдбината на учениците

Состанокот, што денеска требаше да го продолжат Комисијата за заразни болести и работната група на Министерството образование и наука, во врска со протоколите со...

Жена пpeгaзeнa од чeтиpицикл во Гостивар

На 10.08.2020 во 21.00 часот на ул. „Илинденска“ во Гостивар, четирицикл „линај“, со гостиварски регистарски ознаки, управуван од М.М.(34) од Гостивар удрил во пешак...

More Articles Like This